Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Matej Šiška

Matej_Šiška

Ako sprievodca TIC Nitra pracujem v od júla 2010 a v ruskom jazyku od mája 2015. Sprevádzam výlučne v historickom kostýme nitrianskeho kniežaťa. Vybrané sprevádzania spájam s divadelnými výchovno-vzdelávacími workshopmi do tematických blokov. Mojou vášňou je systematické štúdium histórie a spoločenských vied. Zložité historické témy sa snažím podávať zrozumiteľným jazykom. Práca v cestovnom ruchu mi poskytuje možnosť prezentovať nadobudnuté vedomosti širokej verejnosti. Zmysel svojej činnosti vidím najmä v pozdvihnutí historického povedomia mladej generácie. Zameral som sa preto, na oblasť školského cestovného ruchu, pre ktorý vytváram nové produkty. Mojou ambíciou je prilákať návštevníkov Nitry na atraktívne miesta, ktoré doteraz neboli v cestovnom ruchu systematicky využité.

 

 

V spolupráci  Mateja Šišku so Starým divadlom Karola Spišáka Nitra vznikol program Stretnutie s Veľkou Moravou.
Inscenovaný workshop a tematickú prehliadku v úlohe kniežaťa Slavobora vedie vyštudovaný historik s bohatou praxou v odbore PhDr. Matej Šiška, PhD.

 

stretnutie_s_veľkou_moravou_nitra

Program pozostáva s  interaktívnym predvádzania širokého spektra predmetov a reálií zo života starých Slovanov a prehliadky veľkomoravskej Nitry. Ponuka je určená pre žiakov základných a stredných škôl. Cieľom je vzbudiť u nových generácii záujem o kľúčovú tému. Ukázať mládeži, že dejepis nie sú iba nudné dátumy, ale tiež dobrodružstvo. Všetky predmety používané na workshope sú vyrobené pomocou starobylých techník a výlučne z prírodných materiálov. Každý kus je odvodený z konkrétneho archeologického nálezu, výroba je výlučne v spolupráci  s členmi Cechu starých remesiel Kovlad.