Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Projekt Jánske vína Bita

Podujatie  „Jánske vína Bita“ je organizované miestnymi vinármi v mestskej časti Krškany.
Cieľom podujatia bolo oboznámiť širokú verejnosť s prácou drobných poľnohospodárov priamo v ich domácom prostredí, prehĺbiť vzťah k pôde a domácim produktom, najmä u mladých ľudí a prepojiť verejnosť, návštevníkov s domácimi vinohradníkmi.

Jánske vína Bita majú niekoľkoročnú tradíciu a sú zaradené do celoslovenského vinárskeho kalendára.

Návštevníci mali možnosť degustovať viac ako 120 vzoriek vín u 14-tich malých domácich vinohradníkov. Podujatie prebehlo v dvoch termínoch: letná časť 24. júna a zimná časť 27. decembra.
Návštevník mohol postupne navštevovať vinárov v ich vlastných pivničkách, vinárstvach a zažiť atmosféru života a práce vinárov v autentickom prostredí. Mohol sa porozprávať s vinohradníkmi, pozrieť si ich vinohrady, výrobné priestory a pivničky. Súčasťou programu boli  sprievodné aktivity zamerané na poznanie Nitry a jej okolia s možnosťou výhry vecných odmien.
Spestrením podujatia bolo hudobné vystúpenie, pripravené bolo drobné občerstvenie, či už priamo u vystavovateľov alebo v "párty" stane.
Ide o udržateľné podujatie, ktoré si získava každým rokom väčší počet návštevníkov z celého regiónu a podporuje domácich producentov.
V júni navštívilo podujatie 280 účastníkov a v decembri 320 účastníkov.