Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Regionálna výchova

Projekt Regionálna výchova ponúka priestor deťom z Nitry na spoznanie svojho mesta. Zahŕňa bezplatné prehliadky mesta pre žiakov základných a materských škôl v Nitre s cieľom zvýšiť povedomie detí a mládeže so svojím mestom a vychovať tak mladých uvedomelých ľudí, ktorí poznajú svoje mesto a sú s ním spätí.

Každá základná škola si môže vybrať 2 bezplatné prehliadky – jedna prehliadka pre 1. stupeň a druhá prehliadka pre 2. stupeň, zároveň aj každá materská škola si môže vybrať 1 bezplatnú prehliadku.


Ponuka  tematických prehliadok mesta so sprievodcom:

1. Uličkami Horného mesta
Nazrieme do bývalého Františkánskeho kláštora s priľahlým kostolom, popri mocnom Corgoňovi prejdeme historickým Pribinovým námestím a pokoríme najvýznamnejší z nitrianskych pahorkov - starobylý Nitriansky hrad. Tu nás čaká prehliadka Katedrály sv. Emeráma, výstup na hradnú vežu, prehliadka veľkomoravského valu v kazemate a objavenie biskupského pokladu v Diecéznom múzeu. V prípade záujmu možnosť vstupu do Diecéznej knižnice. Je tu možnosť sa odviezť zo Svätoplukovho námestia nitrianskym vláčikom, ktorý premáva do konca októbra (kapacita 40 osôb, cena 1€ na osobu), bližšie informácie na www.vlaciknitra.sk.

2. Zákutiami Dolného mesta
Prejdeme sa spolu pešou zónou, objavíme ukryté stopy histórie a minulosti, nazrieme do nitrianskej Synagógy, cez Farskú ulicu a Kostol Navštívenia Panny Márie, cez Vršku a Župné námestie do nitrianskeho parku (vstup do Synagógy zdarma)

3. Stopy nitrianskych židov
Bohatá história židovského obyvateľstva v Nitre nás zavedie do Synagógy, na Párovce, alebo na jeden z najväčších židovských cintorínov v Nitre. Vedeli ste, že v Nitre bola kedysi jedna z chýrnych židovských škôl, tzv. ješiva?
(Prehliadku odporúčame pre 2.stupeň základnej školy , židovský cintorín je otvorený iba v utorok od 8.00 – 15.00 h)

4. Zoborský kláštor s Zoborské vrchy
Mohutný vrch nad Nitrou, zvaný Zobor je prvý vrch, ktorý vidieť v smere z juhu Slovenska a spolu s riekou Nitrou je ideálnym miestom pre vznik osídlenia. Mysleli si to aj stredoveký benediktíni, ktorí práve tu založili najstarší kláštor na území Slovenska, ako aj sv. Svorad a Benedikt, ktorí pod jeho vrchom našli útočisko. Spoločne spoznáme, to čo nám tu zanechali a zdatnejší môžu spolu s nami vystúpiť pod vrchol Zobora na Pyramídu, odkiaľ je krásny výhľad na mesto.
Zraz so sprievodcom pred areálom Špecializovanej nemocnice Zobor, linky MHD z mesta k nemocnici 1,9,25.

5. Kalvárskym vŕškom...
Pod vrchom zelená planina bol oddávna kostol.. tak sa píše v starých spisoch o tomto čarovnom mieste. Objavte ho spolu s nami a započúvajte sa do rozprávania o historkách z Kalvárie pri spoločnom výstupe na vŕšok. Misijné múzeum v bývalom kláštore nazarénov ponúka veľa zaujímavých predmetov z ciest bratov verbistov.
Misijné múzeum je prístupné na požiadanie, vstupné dobrovoľné.

6. Rozprávanie o nitrianskych legendách
Prechádzkou po meste musíte dať pozor, aby ste v Hornom meste popri mohutnom Corgoňovi nestretli aj bezhlavého mnícha, ktorý sa tu zjavuje. Spomenieme si aj na legendu o Svätoplukovi a jeho troch prútoch, na Maurovu legendu alebo na slepého Vazula a jeho príbeh. Nitrianske povesti sú plné spomienok na epidémie, požiare a strašidelné príbehy, ktoré spolu odhalíme.
Určené hlavne pre 1.stupeň základných škôl a pre materské školy.

7. Nitrianska secesia
je architektonický príbeh odohrávajúci sa aj v Nitre. Nádherná "Art Nouveau" nás neočarí iba vo Viedni prostredníctvom Gustava Klimta a jeho úžasných diel, ale je prítomná aj v starobylej Nitre! Poď s nami na prechádzku hravým a krásne prírodným obdobím nitrianskej secesie a zadívaj sa Klimtovými očami na veci dávno známe!
Zraz so sprievodcom pri Župnom dome.

8. História Martinského vrchu
Prezrieme si spolu areál bývalých kasární a jeho vojenskú minulosť. Prejdeme sa okolo veliteľskej budovy, dôstojníckych pavilónov, strážnice, kolkárne, ale aj vojenskej nemocnice. Keďže toto miesto patrí aj medzi najstaršie obývané časti Nitry, priblížime si jeho dávnu históriu rozprávaním o archeologickej lokalite, prezrieme si základy kostolíka z 11.storočia a navštívime archeopark s ukážkami slovanských obydlí.
Zraz so sprievodcom pri vstupe do areálu Martinského vrchu, linka MHD z mesta 2.

 

Zároveň prebieha  Súťaž o najlepšiu fotku z Nitry

  • Súťaží vždy jednotlivec alebo skupina max. do 10 detí. Motív fotografie je ľubovoľný, jedinou podmienkou je, aby bola niečím typická alebo spojená s Nitrou
  • Na fb profile býva vytvorený album, kde je možné túto fotografiu spolu s menom uverejniť.
  • Fotografie posielajte na mail  info@nitra.sk

 

Regionálna výchova 2016/2017