TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Cintoríny

Na území mesta  sa nachádza šesť cintorínov, z ktorých najstarším a najväčším je ústredný mestský cintorín na Cintorínskej ulici, najľahšie prístupný zo Štúrovej ul. Založili ho r. 1780. Pred cintorínom stojí socha sv. Floriána z r. 1818. Najstarší náhrobný kamenný kríž je z r. 1794. Hodnotnými umeleckými dielami sú náhrobné kamenné pomníky vytvorené renomovanými sochármi Júliusom Bartfayom, Jánom Koniarkom, Jozefom Pospíšilom, Alojzom Rigelem a inými.

V druhej polovici 18. storočia založili židovský cintorín, v juhozápadnej časti mesta na Braneckého ulici. V r. 1951 na cintoríne odhalili dôstojný pamätník, pripomínajúci tragédiu nitrianskych židov počas II.sv. vojny. Na cintoríne je pochovaný vynikajúci židovský učenec, rabín Ezechiel Beneth (1773-1854), ktorý bol známy aj za hranicami monarchie, zomrel v povesti svätca a jeho hrob sa stal pútnickým miestom. Je tu aj hrab Jozefa Engela, známeho nitrianskeh filntropa.

K pietnym miestam patrí a vojenský cintorín v Nitre - Mlynárciach. Je to cintorín epidemickej vojenskej nemocnice. Leží tu 438, väčšinou ruských vojnových zajatcov, ale aj slovenskí, chorvátski, tureckí vojaci rôzneho vierovyznania.

Stiahnite si mobilnú aplikáciu
a majte všetky informácie vždy po ruke

Stiahnuť pre Android Stiahnuť pre IOS

Facebook

Odber noviniek