TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Na Vŕšku

Kaplnka sv. Michala
Baroková kaplnka sv. Michala stojí na svahoch vyvýšeniny Na Vŕšku, nazývanom tiež „Na Andrášku“, na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného komplexu a cintorína.    V roku 1739 ju dal postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru. V roku 1894 dal biskup Bende kaplnku obnoviť, odstrániť vežičku a zbúrať sakristiu. V tejto podobe sa zachovala do súčasnosti.
V kaplnke sa nachádza nástropná maľba s motívom Krstu Krista, ktorej autorom je E. Messányi. Oltárny obraz z konca 18. storočia  je súčasťou hlavného oltára z 30. rokov 20. storočia. Okná lode majú figurálnu vitráž, znázorňujúcu sv. Annu a sv. Alžbetu. Vitráže okien svätyne predstavujú Nepoškvrnené Počatie a P. Máriu Immaculatu. Zaujímavosťou je aj socha sv. Michala Archanjela od sochára J. Bártfaya z 30. rokov 20. storočia.
Kostolík je jednoloďový s valenou klenbou s lunetami, má 1 oltár s obrazom sv. Michala Archanjela a bočný oltár sv. Jozefa.
Je postavený v barokovom štýle, jeho fasáda je členená reliéfmi z krížovej cesty. Krížovú cestu vytvoril nitriansky zlatník a sochár Elemír Jozef Meszáros.
V roku 1949 bol pred kaplnkou odhalený pamätník obetiam vojny.
Vedeli ste, že pod podlahou sa nachádza krypta s tridsiatimi hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771?


Historická komunikácia s mestskou studňou
Mestská studňa slúžila v novoveku Nitranom ako zdroj pitnej vody. V roku 2010 prebehla rekonštrukcia ulice vrátane opravy historickej kamennej dlažby a studne s novoosadenou mrežou od akademického maliara M. Žilíka, ktorá symbolizuje mapu Európy.

Socha Sedembolestnej Panny Márie, stojaca neďaleko mestskej studne, bola postavená v roku 1763.

Kostol Navštívenia Panny Márie
Kostol Navštívenia Panny Márie dal postaviť biskup Imrich Palugyay. S výstavbou kostola sa začalo v roku 1852. Po smrti staviteľa Františka Částku v roku 1855 pokračoval v stavbe viedenský staviteľ J. Szmatos, no dokončil ju však až nitriansky staviteľ A. Herwerth v roku 1861. Donátora pripomína pamätná tabuľa, umiestnená v interiéri kostola. Kríž na vrchole veže bol slávnostne osadený 5.11.1856. Dokončenia stavby sa však zakladateľ nedožil, preto posviacku chrámu a kláštora vykonal 8. septembra 1861 jeho nástupca na biskupstvom stolci Augustín Roškoványi.
Spomedzi všetkých kostolov v Nitre patrí Kostol Navštívenia Panny Márie medzi najnavštevovanejšie. Novorománsky trojloďový kostol s troma emporami má hlavnú loď krytú hviezdicovou klenbou. Hlavný oltár je drevený a má tri obrazy predstavujúce sv. Imricha, sv. Vincenta de Paul a Pannu Máriu so sv. Alžbetou., ktoré namaľoval viedenský maliar Schiller. Pod obrazmi sú umiestnené sochy dvanástich apoštolov. Medzi ďalšie hodnotné súčasti mobiliáru patrí aj rezbársky zdobená a pozlátená kazateľnica a dar pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorý mu venovali mestá Nitra a Považská Bystrica počas je návštevy na Slovensku v roku 1996. Pod kostolom sa nachádza krypta, v ktorej boli pochovávané rehoľné sestry Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (Vincentky).
Kostol bol rekonštruovaný v roku 1911 a v štyridsiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Najväčšie škody utrpel počas 2. svetovej vojny, keď sa časť veže zrútila spolu so stropom.
Medzi výraznú ozdobu kostola patrí ihlancovitá veža so štyrmi vežičkami, v ktorej sú umiestnené tri zvony. Každý zvon má inú veľkosť. Najmenší zvon má priemer 92cm, stredný zvon je o priemere 108cm a najväčší zvon má priemer až 121cm.
Vedeli ste, že v krypte pod kostolom sa naposledy pochovávalo v roku 1946?
Leží tu 35 sestier a 7 civilov, ktorí boli zamestnaní v kláštore. Približne 20 miest je ešte voľných.Stiahnite si mobilnú aplikáciu
a majte všetky informácie vždy po ruke

Stiahnuť pre Android Stiahnuť pre IOS

Facebook

Odber noviniek