TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Cyrilometodská cesta

Cyrilometodská cesta prezentuje súbor trás zameraných na putovanie po stopách slovanských koreňov smerujúcich na Velehrad z rôznych smerov, využívajúcich značené trasy Klubu českých a slovenských turistov, vhodných prevažne na pešie putovanie. Pútnické trasy Cyrilometodskej cesty sú určené nielen pre pútnikov, ale pre všetkých, ktorí chcú poodhaliť tajomstvo európskej kultúrnej identity a cyrilometodský odkaz, v ktorom sa snúbi múdrosť jazyka, poriadok zákona a úcta k druhým.

Pútnické trasy Cyrilometodskej cesty sú navrhnuté tak, aby prepájali pútnické mestá a zároveň prinášali informácie o kultúrnom dedičstve ranného stredoveku. Ide aj o hmotné statky ako sú napr. archeologické náleziská, nálezy a archeoparky - slovanské hradiská, sakrálne stavby, sochy, obrazy, múzeá, galérie, knižnice a ich kultúrne fondy a expozície; aj o dedičstvo nehmotnej povahy. Sú to myšlienky, umenie, symbolické a kognitívne systémy (jazyk, písmo, reč). Jeho súčasťou sú napríklad slovanské znakové písma (hlaholika - vynález Konštantína, nadväzujúca cyrilika a azbuka), slovanské jazyky a literatúra, kultúrne a vzdelávacie akcie a programy inšpirované ich odkazom či kresťanskou cyrilometodskou tradíciou.

Viac informácií  na stránke www.cyril-methodius.cz.

 

Od začiatku júla 2020 je naše informačné centrum 1. INFOBODOM Cyrilometodskej cesty na Slovensku. Nájdete u nás všetky podrobné informácie o zaujímavostiach Cyrilometodskej cesty a môžete získať pečiatku do pútnického pasu.

Video - cyrilo-metodska-cesta-ma-1-infopoint-na-slovensku

 

 

banner_cm_stezkaOnline Storymapa  Tematická cesta sv. Cyrila a Metoda
na území bratislavského, trnavského a nitrianskeho kraja
⬇️

➡️ Veľkomoravská misia svätých Cyrila a Metoda ⬅️

➡️ The Great Moravian Mission of Saints Cyril and Methodius ⬅️

 

➡️ Polohraný dokument Pěšky bez hranic, 52 min. ⬅️
Dokument sa natáčal prevažne počas putovania na trasách Skalka u Trenčína – Velehrad, Šaštín – Velehrad, Znojmo – Rajhrad a Jablunkov – Velehrad od augusta do júla 2020. Dokument je jedným z výstupov ukončeného cezhraničného projektu „Cyrilometodská cesta - putovanie priestorom a časom ku kultúrnym koreňom“.

 

 

banner-kc_a64224_banner

 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum
Newsletter Cyrilometodská cesta - september 2020 786.3 kB pdf 8.10.2020

Video

Stiahnite si mobilnú aplikáciu
a majte všetky informácie vždy po ruke

Stiahnuť pre Android Stiahnuť pre IOS

Facebook

Odber noviniek