TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Nitrianska galéria

Od svojho založenia v roku 1965 prešla Nitrianska galéria mnohými zmenami, jedno sa však nezmenilo. Jej poslanie približovať umenie občanom a predovšetkým obyvateľom Nitry a jej okolia stále pretrváva. Galéria sídli v Župnom dome a svojim návštevníkom približuje umenie z rôznych perspektív. Jej výstavné priestory pozostávajú zo Salónu, Reprezentačných priestorov, Galérie mladých a Bunkra, čo je priestor pre mladé alternatívne umenie. Podľa aktuálnej ponuky si okrem obrazov možno pozrieť aj sochársku výstavu, grafiku alebo výstavu fotografií či študentských filmov a novinkou sú aj interaktívne výstavy. Okrem projektov a aktivít výtvarného charakteru otvára Nitrianska galéria svoje priestory aj iným, nevýtvarným médiám. Takými sú napríklad besedy so súčasnými slovenskými spisovateľmi, výtvarníkmi, komorné koncerty vážnej hudby, rôzne výchovno – vzdelávacie podujatia, workshopy a semináre pre učiteľov škôl a iné.

Nitrianska galéria je zbierkotvorná galéria, čo znamená, že vo svojich archívoch ukrýva veľké množstvo umeleckých klenotov od mnohých, zväčša slovenských, autorov. Ide najmä o zbierku malieb, kresieb, grafík, ale aj rôznych sôch, reliéfov a objektov. Sú tu ukryté umelecké diela od sochárov Júliusa Bártfaya a jeho syna Tibora Bártfaya, grafiky a ilustrácie od Kolomana Sokola, Ľudovíta Fullu, či Albína Brunovského, ktorého ilustrácie poznáme zo zbierky rozprávok Pavla Dobšinského. Zbierkový fond obsahuje vyše 4000 diel a je v ňom zastúpené predovšetkým umenie 20. storočia. Tieto zbierky, nachádzajúce sa v depozitároch galérie, nie sú len mŕtvymi hodnotami. Z času na čas sa sprístupňujú, aby vydali svedectvo o svojej dobe, o autorovi, o našom živote, našom meste.

Týždeň Nitrianskej galérie
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií sa v týždni okolo 18. mája uskutočňuje v galérii celý rad vzdelávacích a kultúrnych akcií a aktivít, ktoré ponúkajú návštevníkom nový spôsob trávenia voľného času. Pripravené sú tzv. výtvarné dielne zamerané na rôzne techniky a rozvíjanie tvorivých zručností pre školopovinné deti a pre mládež, workshopy, večerné akcie, koncert, stretnutia so zaujímavými umelcami a rôzne iné kreatívne podujatia.

Biela Noc
V rámci spolupráce s Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra organizuje Nitrianska galéria projekt Biela noc, kedy sú výstavné priestory galérie verejnosti sprístupnené až do polnoci a vstup na výstavy je zdarma. Biela noc sa organizuje v niektorý zo septembrových víkendov zo soboty na nedeľu počas Divadelnej Nitry. Táto sobota je v galérii zároveň i Dňom otvorených dverí

Kontakt:
Župný dom a Nitrianska galéria
Župné námestie 3
Tel.: +421 (0) 37 657 96 41-3

www.nitrianskagaleria.sk


Otváracie hodiny:
utorok - piatok od 10.00 do 17.30 h, sobota - nedeľa od 13.00 do 17.30 h,
posledný vstup o 17.00 h


Výstavy:

 • od 17.  9. 2020, Salón
  stála výstava František Studený
  Nitrianska galéria do svojho portfólia odborných činností opätovne zaradila projekt stálej expozície venovanej autorovi, ktorého tvorba či pôsobenie sú previazané s regiónom kraja.
  Súčasná stála expozícia sa snaží o priblíženie štyridsať rokov nežijúceho umelca Františka Studeného (žánrového maliara) aktuálnym výstavníckym jazykom. Do spolupráce na projekte boli prizvaní mladí kreatívni ľudia  (Andrej Kolenčík, Mladý pes, Stroon), aby cez svoje súčasné videnie sveta opäť priblížili Studeného svet návštevníkovi galérie.
  Online expozícia F. Studeného studeny.nitrianskagaleria.sk.


 • od 17. 9. do 29. 11. 2020, Reprezentačné sály
  Robert Bielik (Omnia et nihil)
  Samostatná výstava maliara Roberta Bielika (1963) je jeho prvou prezentáciou v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie. Autor nie je presvedčený o svojej nesmrteľnosti, v ktorú ako ľudia chceme radi veriť. Opak je pravdou, uvedomuje si svoju ľudskú konečnosť a cez maľbu si ju aj verejne priznáva. Maľovanie je pre neho prostriedok meditácie nad pominuteľnosťou.

 • od 17. 9. do 25. 10. 2020, Bunker
  Bezpečné, skryté
  Aké je bezpečné a skryté miesto, v ktorom umelci prechovávajú inšpirácie pre svoju tvorbu? Čo je ono bezpečne skryté, ktoré je samotnou inšpiráciou pre tvorivý proces umelca?
  Autori: Peter Cako, Peter Decheť, Kristína Doležalová, Barbora Hrubošová, Janka Kaňuchová, Michael Luzsicza, Eva Mária Moleková, Kvet Nguyen, Bálint Rózsás, Natália Šimonová, Róbert Urbančok

 • 22. 10. – 17. 1. 2021, Galéria mladých
  SHIRT STRIH
  Danica Pišteková je architektka tvoriaca na pomedzí, či presahoch textilu a architektúry. Odev vo svojej tvorbe chápe ako „najmenšiu architektúru“, pričom východiskovým objektom výstavy je košeľa. Jej strihy autorka variuje v rôznych formách, diagramoch, čím vytvára nové interpretácie jej pôvodného modulu, ale tiež samotného priestoru galérie.