TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Zoborské vrchy

Turisticky najnavštevovanejšou časťou CHKO Ponitrie sú Zoborské vrchy, ktoré sa tiahnu od románskeho kostolíka nad Dražovcami až po údolie potoka Hunták. Ako jedno z reprezentatívnych území európskeho významu sa stali súčasťou európskej siete chránených území NATURA 2000.

Zoborské vrchy sú výnimočné výskytom mnohých vzácnych a suchomilných rastlín a živočíchov, ale aj geologických a geomorfologických zvláštností, históriou osídlenia v dávnych dobách a v neposlednom rade krásnymi výhľadmi a krajinnými scenériami.
Najvyšším bodom Zoborských vrchov je Žibrica (617 m), za ňou nasleduje Zobor (587 m), Pyramída (553 m) a Vápenník (531 m).

V Zoborských vrchoch sa nachádzajú štyri maloplošné chránené územia: národná prírodná rezervácia Zoborská lesostep, dve prírodné rezervácie Lupka a Žibrica a chránený areál Huntácka dolina.

Pre návštevníkov je určený náučný chodník s 27 zastaveniami a s celkovou dĺžkou 14,7 km. Jednotlivé zastávky náučného chodníka ponúkajú nahliadnutie do najkrajších zákutí Zoborských vrchov. Náučný chodník je rozdelený do troch okruhov. Východiskový bod základného okruhu náučného chodníka, ktorý vedie na vrch Zobor a späť, je pri liečebnom ústave Zobor, kde sa dostanete autobusmi mestskej dopravy. Druhý okruh vás povedie do Dražoviec okolo kostolíka sv. Michala a tretí na vrch Žibrica s vyústením do obce Štitáre. Z obcí Dražovce a Štitáre sa dostanete naspäť do Nitry autobusmi mestskej dopravy. Trasa náučného chodníka je súčasťou existujúcich turisticky značených chodníkov. V teréne sú jednotlivé zastávky označené štandardným symbolom náučných chodníkov s číslom.

Facebook

Odber noviniek

Zostaňte v obraze - prihláste sa k odberu newslettera a buďte informovaný o aktuálnych novinkách raz za týždeň mailom.

Stiahnite si mobilnú aplikáciu
a majte všetky informácie vždy po ruke

Stiahnuť pre Android Stiahnuť pre IOS