TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Veľký seminár

Budova seminára je typom mestského nárožného paláca. Barokový štvorkrídlový dvojpodlažný objekt bol postavený po polovici 18. storočia a dostavaný koncom 19. storočia. Z poslednej tretiny 18. storočia pochádza iluzívna baroková fresková maľba v kaplnke sv. Ladislava na 2. podlaží. Tu je umiestnený aj barokový oltár s obrazom sv. Ladislava. Nástropná neskorobaroková iluzívna maľba sa nachádza aj nad hlavným schodiskovým priestorom.

V rokoch 1877–78 sa zrealizovala prestavba severovýchodného krídla na Diecéznu knižnicu z podnetu biskupa Roškovániho. Otvorená bola 30.11.1885. Obsahuje 66000 zväzkov od prvotlačí cez miniatúrny korán až po bibliu po čínsky. Priestor knižnice má drevený kazetový strop a drevené policové zariadenie s galériami a schodiskom.
Diecézna knižnica je najcennejšou zbierkou pôvodnej literatúry na Slovensku. Prvopočiatky knižnice siahajú až do 12. storočia. Dnes obsahuje knižnica približne 66 000 vzácnych kníh. Z toho je 78  prvotlačí (inkunábulí) z rokov 1473 – 1500. Nachádzajú sa tu aj viaceré knižné unikáty - napr. najmenšia kniha má rozmery 8 x 5,5,cm.

Na druhom nadzemnom podlaží je situovaná neorenesančná kaplnka sv. Gorazda s dreveným kazetovým stropom a pilastrami s iónskými hlavicami. Nad vstupom do kaplnky je umiestnený balkón – galéria s organom, nesená zlátenými konzolami. Hlavná severozápadná fasáda objektu, obrátená do námestia, má vstupný barokový kamenný portál. Eklektická fasáda východného staršieho krídla bola prefasádovaná na konci 19. storočia. Vstupný portál má v nadpraží pieskovcový reliéf s erbom biskupa Roškovániho. Južná neoklasicistická fasáda, je bohato zdobená a členená, s rizalitom, ukončeným štítom s biskupským erbom a latinským nápisom.


Diecézna knižnica 

Diecéznu knižnicu je možné navštíviť so sprievodcom.
Doba sprevádzania 20 minút.
Do knižnica môže vstúpiť maximálne 20 osôb.

Vstupné 3 €; 50% zľava pre deti, študentov, dôchodcov, ZŤP.

Diecézna knižnica je otvorená pondelok - piatok od 10.00 do 12.00 h.
Mimo otváracích hodín nutnosť rezervácie 2 dni vopred.
Prioritu majú vopred objednané skupiny.Stiahnite si mobilnú aplikáciu
a majte všetky informácie vždy po ruke

Stiahnuť pre Android Stiahnuť pre IOS

Facebook

Odber noviniek