TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Kaplnka sv. Michala

Baroková Kaplnka sv. Michala stojí na svahoch vyvýšeniny Na Vŕšku, nazývanom tiež „Na Andrášku“, na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného komplexu a cintorína.    V roku 1739 ju dal postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru. V roku 1894 dal biskup Bende kaplnku obnoviť, odstrániť vežičku a zbúrať sakristiu. V tejto podobe sa zachovala do súčasnosti.

V kaplnke sa nachádza nástropná maľba s motívom Krstu Krista, ktorej autorom je E. Messányi. Oltárny obraz z konca 18. storočia  je súčasťou hlavného oltára z 30. rokov 20. storočia. Okná lode majú figurálnu vitráž, znázorňujúcu sv. Annu a sv. Alžbetu. Vitráže okien svätyne predstavujú Nepoškvrnené Počatie a P. Máriu Immaculatu. Zaujímavosťou je aj socha sv. Michala Archanjela od sochára J. Bártfaya z 30. rokov 20. storočia.

Kostolík je jednoloďový s valenou klenbou s lunetami, má 1 oltár s obrazom sv. Michala Archanjela a bočný oltár sv. Jozefa. Je postavený v barokovom štýle, jeho fasáda je členená reliéfmi z krížovej cesty. Krížovú cestu vytvoril nitriansky zlatník a sochár Elemír Jozef Meszáros.

V roku 1949 bol pred kaplnkou odhalený pamätník obetiam vojny.

  •  Vedeli ste, že pod podlahou sa nachádza krypta s tridsiatimi hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771?


Stiahnite si mobilnú aplikáciu
a majte všetky informácie vždy po ruke

Stiahnuť pre Android Stiahnuť pre IOS

Facebook

Odber noviniek