TIC Nitra
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Ponuky na prehliadku mesta

Ponuky na prehliadku mesta
Pozývame Vás na prechádzku starým mestom Nitra, ktorého cestičky a zákutia dýchajú a žijú slávnou históriou.

Nitra je stále krásna, príťažlivá, zaujímavá ...
Nenechajte si ujsť príležitosť a presvedčte sa sami. 
 

 

Ponuky na prehliadku mesta Nitra so sprievodcom

1. Uličkami Horného mesta
Nazrieme do bývalého Františkánskeho kláštora s priľahlým kostolom, popri mocnom Corgoňovi prejdeme historickým Pribinovým námestím a pokoríme najvýznamnejší z nitrianskych pahorkov - starobylý Nitriansky hrad. Tu nás čaká prehliadka Katedrály sv. Emeráma, výstup na hradnú vežu, prehliadka veľkomoravského valu v kazemate a objavenie biskupského pokladu v Diecéznom múzeu (minimálna dĺžka trvania prehliadky 2 h).
V prípade záujmu možnosť vstupu do Diecéznej knižnice.

2. Zákutiami Dolného mesta
Prejdeme sa spolu pešou zónou, objavíme ukryté stopy histórie a minulosti, nazrieme do nitrianskej Synagógy, cez Farskú ulicu a Kostol Navštívenia Panny Márie, cez Vršku a Župné námestie do nitrianskeho parku.

3. Stopy nitrianskych židov
Bohatá história židovského obyvateľstva v Nitre nás zavedie do Synagógy, na Párovce, alebo na jeden z najväčších židovských cintorínov v Nitre. Vedeli ste, že v Nitre bola kedysi jedna z chýrnych židovských škôl, tzv. ješiva?

4. Nitra, pradávne centrum kresťanstva
Nitra, ako jedno z najstarších miest na Slovensku priam pozýva na prechádzku najstaršími dejinami Slovenska, ktoré sa viažu k príchodu sv. Cyrila a Metoda, k počiatkom kresťanskej kultúry vo východnej Európe. Prechádzkou viacerými cirkevnými pamiatkami ako Kostola Navštívenia Panny Márie, Kaplnky sv. Michala, Piaristického kostola sv. Ladislava, či starého kostolíka sv. Štefana Kráľa na Párovciach si priblížime kresťanstvo a jeho kultúru u nás.

5. Zoborský kláštor s Zoborské vrchy
Mohutný vrch nad Nitrou, zvaný Zobor je prvý vrch, ktorý vidieť v smere z juhu Slovenska a spolu s riekou Nitrou je ideálnym miestom pre vznik osídlenia. Mysleli si to aj stredoveký benediktíni, ktorí práve tu založili najstarší kláštor na území Slovenska, ako aj sv. Svorad a Benedikt, ktorí pod jeho vrchom našli útočisko. Spoločne spoznáme, to čo nám tu zanechali a zdatnejší môžu spolu s nami vystúpiť pod vrchol Zobora na Pyramídu, odkiaľ je krásny výhľad na mesto.

6. Kalvárskym vŕškom...
Pod vrchom zelená planina bol oddávna kostol.. tak sa píše v starých spisoch o tomto čarovnom mieste. Objavte ho spolu s nami a započúvajte sa do rozprávania o historkách z Kalvárie pri spoločnom výstupe na vŕšok. Misijné múzeum v bývalom kláštore nazarénov ponúka veľa zaujímavých predmetov z ciest bratov verbistov.

7. Večerná prehliadka Nitry
Pešia exteriérová prehliadka s legendami a zaujímavosťami Svätoplukovo námestia, prechodom tajomnými uličkami opradenými legendami k Pribinovmu námestiu, rozprávanie o Corgoňovi, Pribinovi, pohľad na večernú Nitru.

8. Rozprávanie o nitrianskych legendách
Prechádzkou po meste musíte dať pozor, aby ste v Hornom meste popri mohutnom Corgoňovi nestretli aj bezhlavého mnícha, ktorý sa tu zjavuje. Spomenieme si aj na legendu o Svätoplukovi a jeho troch prútoch, na Maurovu legendu alebo na slepého Vazula a jeho príbeh. Nitrianske povesti sú plné spomienok na epidémie, požiare a strašidelné príbehy, ktoré spolu odhalíme.

9. Nitrianska secesia
Nitrianska secesia je architektonický príbeh odohrávajúci sa aj v Nitre. Nádherná "Art Nouveau" nás neočarí iba vo Viedni prostredníctvom Gustava Klimta a jeho úžasných diel, ale je prítomná aj v starobylej Nitre! Poď s nami na prechádzku hravým a krásne prírodným obdobím nitrianskej secesie a zadívaj sa Klimtovými očami na veci dávno známe! 

10. Prechádzka dejinami umenia
Spoločný príbeh architektúry a umenia jednotlivých slohových období nás zavedie do Dolného a Horného mesta pohľadom dobových staviteľom a ich architektov. Objavíme spolu rozety, portály, vitráže, fiály, poprechádzame sa románskym slohom, renesanciou, barokom aj inými slohmi a nájdeme krásu skrytú v umení okolo nás.

11. Bezbariérová prehliadka Nitry
Zahŕňa prehliadku Nitry po Hornom alebo Dolnom meste pre hendikepovaných občanov. 

 

Bližšie informácie o sprievodcovských službách.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum
Ponuky na prehliadku mesta so sprievodcom 255 kB pdf 3.3.2020