Ekofestival Nitra 2018

Dátum podujatia: 15. Jún 2018 do 16. Jún 2018
admins/05-06-2018_09-06-35_crop.png

od 9.00 h, Výstavisko Agrokomplex, Výstavná 4, www.ekofestival.sk

Ekofestival Nitra 2018
Hlavným cieľom festivalu je prezentácia občianskych združení zo Slovenska, ČR, Maďarska, Poľska a Rakúska, ktoré sa venujú praktickej ochrane prírody, environmentálnej výchove ako aj propagácii a aplikovaniu princípov udržatelného spôsobu života. Priestor ponúkneme aj firmám či malovýrobcom, ktorí sa zaoberajú rôznymi ekologickými témami ako sú napr. ekologické staviteľstvo, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ekologické poľnohospodárstvo, lokálne a biopotraviny, ekodrogéria atď. Hlavnou témou prvého ročníku nášho Ekofestivalu bude synergický efekt spolupráce v oblasti ochrany prírody. Práve kooperácia, zdieľanie informácii, vzájomná previazanosť a podpora ekologických organizácii je veľmi dôležitá, aby sme mohli účinne chrániť a prípadne aj zveľaďovať prírodné bohatstvo našej jedinečnej a jedinej planéty Zem.
Sprievodným podujatím bude Konferencia o ochrane prírody, kde budú svoje príspevky prezentovať ochranári, občianski aktivisti ako aj akademickí pracovníci zo Slovenskej a Českej republiky.

Počas dvoch dní bude zabezpečený program prednášok, filmových produkcií a tvorivých dielní. Prvý deň (piatok) bude pripravený sprievodný program pre žiakov (MŠ, ZŠ, SŠ) a pre študentov vysokých škôl, za podpory ministerstva školstva. Druhý deň (sobota) bude organizovaný program dostupný pre širokú verejnosť. Súčasťou podujatia bude aj "eko-jarmok", kde si budete môcť kúpiť kvalitné výrobky od regionálnych pestovateľov, výrobcov a remeselníkov. Na podujatí budú taktiež k dispozícii stánky s občerstvením z lokálnych a ekologických zdrojov a nebudú chýbať ani atrakcie pre najmenších.

Prvý deň festivalu bude primárne zameraný na environmentálnu výchovu a tomu bude zodpovedať aj sprievodný program určený predovšetkým pre základné a stredné školy. Druhý deň (16.6.) bude určený pre širokú verejnosť. Súčasťou podujatia bude aj "eko-jarmok", kde si budete môcť kúpiť kvalitné výrobky od regionálnych pestovateľov, výrobcov a remeselníkov. Na podujatí budú taktiež k dispozícii stánky s občerstvením z lokálnych a ekologických zdrojov a nebudú chýbať ani atrakcie pre najmenších.

Pre priaznivcov prírodopisných a environmentálne ladených dokumentárnych filmov organizátori pripravili „filmový pavilón“, v ktorom bude možno zhliadnuť viac ako dvadsať filmov domácej aj zahraničnej produkcie.
Čerešničkou na festivalovej torte bude sobotňajšia nočná prírodovedecká exkurzia do PR Lupka, ktorá celé podujatie uzatvára.

PROGRAM EKOFESTIVALU NITRA 2018
15. jún (piatok)
9:00   Slávnostné otvorenie festivalu, príhovor primátora mesta Nitra Doc. Ing. Jozefa Dvonča CSc.

Pódium A
10.00   Požičaná planéta
Jaroslav Blaško / Cesty za tichom
Predstavenie výchovno-vzdelávacieho projektu Požičaná planéta. Projekt pozostáva zo 16 krátkych dokumentárnych filmov a štyroch multimediálnych diel. Požičaná planéta je modernou, komplexnou, učebnou pomôckou, ktorá môže výrazne napomôcť pri výchove mladej generácie.

11.10   Prečo sa netreba v lese báť
Katarína Grichová / o.z.VLK
Pútavé rozprávanie (nielen) pre deti o  tom, že les nás nezje a že vlci majú radi Karkulky.

12.10   Projekt GREEN LIFE
Tomáš Šmátrala / Prales deťom SK
Unikátny Česko-Slovensko-Indonézsky projekt, pôsobiaci na Sumatre. Činnosť projektu je zameraná na ochranu dažďového pralesa a ohrozených druhov zvierat ako sú tigre,slony a orangutani.  Vypočujete si o problematike vypaľovania dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejnej a o bezohľadnom pytliactve.

13.10   Návrat vlkov do Českej republiky
Jiří Beneš / Hnutí Duha
V Českej republike sa po mnohých desiatkach rokov opäť usadili vlci. Aké výzvy, príležitosti a problémy sú s ich návratom spojené? O tom bude nám porozpráva terénny pracovník monitoringu veľkých šeliem z Hnutí DUHA Jirka Beneš.

14.10   Dopad pestovania palmy olejnej na dažďové pralesy
Richard Ulianko / ESORG Slovensko
Na prvý pohľad sa tematika pestovania palmy olejovej a konzumácia palmového oleja nás Slovákov netýka. Ak vám totiž ktokoľvek začne hovoriť o tom, že konzumáciou palmového oleja podporujete likvidáciu dažďových pralesov, najbližší prales si predstavíte tak ďaleko, že si jednoducho poviete, že sa vás to vôbec netýka. Opak je však pravda.

14.55   Domácnosť bez odpadu
Branislav Moňok / Priatelia Zeme SPZ
Každý obyvateľ Slovenskej republiky vyprodukoval v roku 2015 priemerne 348 kg komunálneho odpadu. Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac? O osobné skúsenosti sa s nami príde podeliť Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok.

16.00   Klimatická zmena ako najväčšia existenčná hrozba civilizácie: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Alexander Áč / Ústav výskumu globálnej zmeny AV ČR
Za uplynulých 130 rokov sa globálna teplota zvýšila o viac ako 1 °C. Do konca storočia môže teplota vzrásť o ďalšie 3 až 4 °C, ak sa nepodarí výraznejšie znížiť spaľovanie fosílnych palív. Za viac ako 500 miliónov rokov geologickej minulosti planéty nemáme záznam o tak rýchlej zmene globálnej teploty. Kedy sa stane otepľovanie nebezpečným, a stojí pred nami riziko konca civilizácie tak, ako ju poznáme dnes?

17.10   Premietanie filmu „Živá rieka“ + beseda s tvorcami
Erik Baláž, Karol Kaliský/ AROLLA film, iniciatíva MY SME LES

18.20   Poľnohospodárstvo - príroda - ľudia – regióny
Erik Baláž, Tibor Papšo / moderovaná diskusia

Pódium B
10.00   Permakultúra vo vzdelávaní a v mestských záhradách
Zuzana Kiripolská / o.z. CUKETA

11.10   Ekologicky a lacno na 2 kolesách po Európe
Ján Gažo
Už každoročne sa vydávame na svojich "tátošoch" na viac ako 14 dní prežiť tú najkrajšiu eko dovolenku na trasu, ktorú by sme pešo nezvládli a na aute by to bolo veľmi rýchle.1

12.00   Projekt BLUE LIFE
Tomáš Šmátrala / Prales deťom SK
Cieľom projektu je čistenie ostrovov a podmorského sveta od plastových a iných odpadkov. Hlavným zámerom je ochrana živočíchov a podmorského sveta od plastových nástrah, ktoré majú za následok zmrzačenie a často krát aj smrť. Veľkou úlohou je aj chrániť ohrozený druh korytnačky-Karety obrovskej a jej kladísk pred pytliakmi.

13.10   Prírodná starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Veronika Repková / Herbarium
Ako vyživovať zuby a ústa a udržať tak ich zdravie a silu?  Ako odhaliť zubný kaz už v začiatkoch a čo s tým? Aké bylinky, koreniny, soli, minerály a oleje odporúčam v projekte Herbárium a sama používam už vyše 5 rokov pri ústnej hygiene a starostlivosti o chrup?

14.10     Šatník bez výčitiek – ako sa obliekať ekologicky
Ľudmila Pašková / INSPIREE
Je biobavlna naozaj ekologická? Je prírodný materiál vždy ekologickejší ako syntetický? Odevný priemysel patrí k najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Ako si z veľkej ponuky oblečenia vybrať také, ktoré bude dobré pre naše telo aj pre planétu? Povieme si o výhodách a nevýhodách nosenia rôznych materiálov a vyvrátime si niektoré často opakované mýty.

Rvorivé dielne a iný sprievodné podujatia
Kvapka Anička
RNDr. Katarina Kovacova, PhD./ CHKO Ponitrie
Aktivity zamerané na vodu, jej význam a dôležitosť podané hravou formou pre deti.

Škola zručnosti
Výroba nových vecí z odpadového materiálu – recyklačná dielňa pre malých aj veľkých.
http://www.skolazrucnosti.sk/

Rozbicyklujme Nitru

Detské cyklo-dopravné ihrisko

Mobilné planetárium
Sférické premietanie vzdelávacích filmov a zábavných tzv. full-dome show (nielen) o hviezdach a vesmíre na planetárnej kupole. http://www.mobilneplanetarium.sk/

Feel Green
Tvorba permakultúrnych spoločenstiev - výroba malých kochlíkov s deťmi.

Arriva bike
Požičaj si bike!

Jazda na koníkoch

 

16. jún (sobota)

Pódium A
10.00   Požičaná planéta
Jaroslav Blaško /Cesty za tichom

11.10   Dopad pestovania palmy olejnej na dažďové pralesy
Richard Ulianko / ESORG Slovensko

12.00   Projekt BLUE LIFE
Tomáš Šmátrala / Prales deťom SK

13.10   Návrat vlkov do Českej republiky
Jiří Beneš /Hnutí Duha

14.10   Pomoc volne žijúcím živočíchom v núdzi
David Číp /ČSOP JARO Jaroměř
Ako sa správne zachovať keď nájdeme volne žijíúceho živočícha v núdzi? Sú "opustené" mláďatá naozaj opustené alebo ich skôr nevedomky kradneme rodičom? Aké sú najčastejšie príčiny stretu volne žijúcich živočíchov s nástrahami civilizácie a hlavne: Ako každý z nás môže pomôcť s tým, aby ľudskými aktivitami zranených, týraných nebo zabitých divokých zvierat bolo čo najmenej?

15.10   Projekt GREEN LIFE
Tomáš Šmátrala / Prales deťom SK  

16.10   Domácnosť bez odpadu
Branislav Moňok / Priatelia Zeme SPZ

17.10   Všetko alebo nič pre prírodu
Juraj Lukáč/ lesoochranárske zoskupenie VLK
Lesy, v ktorých sa nerúbe, nepoľuje, nepostrekuje, jednoducho povedané – nerobí sa v nich nič. Lesoochranárske zoskupenie VLK sa roky snaží o to, aby bezzásahové územia tvorili minimálne päť percent z rozlohy Slovenska. Petíciu s touto víziou podpísalo viac ako 50-tisíc ľudí. Ochranári ňou požadujú zmenu v zákone o ochrane prírody a krajiny. Dosiahnuť chcú aj to, aby do roku 2020 tvorili rezervácie minimálne polovicu rozlohy národných parkov, do roku 2030 až 75 percent.

Pódium B
10. 00    Permakultúra vo vzdelávaní a v mestských záhradách
Zuzana Kiripolská / o.z. CUKETA

11.10   Ekologický chov oviec a hovädzieho dobytka
Tibor Papšo

13.00   Ekologicky a lacno na 2 kolesách po Európe
Ján Gažo

14.10   Mestské záhradníčenie, nové trendy a výzvy
Barnabáš Kováč / FeelGreen.sk

15.10    Keď nás šteklia slnečné lúče, alebo ako sa prírodne bez chémie vyhnúť spáleniu aj dotieravému hmyzu
Veronika Repková / Herbarium

16.10   Premietanie filmu „Bol to takmer bežný druh“ + beseda
Stano Kováč /Ochrana dravcov na Slovensku
V časozbernom dokumente  uvidíme unikátne zábery vzácnych sokolov červenonohých. Tieto nádherné sokoly vplyvom necitlivej ľudskej činnosti postupne mizli z nášho územia, až kým v roku 2012 na Slovensku nezahniezdil ani jediný pár. Dokument otvorene a adresne odhaľuje  hlavné príčiny tohto nepriaznivého stavu, kvôli ktorým sa z našej krajiny súbežne strácajú aj ďalšie vzácne živočíšne druhy. Zároveň zachytáva enormné úsilie našich ochranárov o zastavenie tohto negatívneho trendu a opätovné prinavrátenie sokolov do našej krajiny.

 

Tvorivé dielne a iné sprievodné podujatia
20: 00   Nočná prírodovedná exkurzia v PR Lupka (Zobor)
odchyt vtáctva na účelom krúžkovania, lákanie nočného hmyzu na svetelný zdroj, odchyt a určovanie netopierov pomocou ultrazvukového detektoru

Škola zručnosti
Výroba nových vecí z odpadového materiálu – recyklačná dielňa pre malých aj veľkých.
http://www.skolazrucnosti.sk/

Rozbicyklujme Nitru
Detské cyklo-dopravné ihrisko

Mobilné planetárium
Sférické premietanie vzdelávacích filmov a zábavných tzv. full-dome show (nielen) o hviezdach a vesmíre na planetárnej kupole. http://www.mobilneplanetarium.sk/

Feel Green
Tvorba permakultúrnych spoločenstiev - výroba malých kochlíkov s deťmi.

Arriva bike
Požičaj si bike!

Jazda na koníkoch

+ Obidva dni premietanie dokumentárnych filmov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia! 

 

VSTUP JE ZDARMA.

Kalendár podujatí