Noc literatúry

Dátum podujatia: 16. Máj 2018
admins/02-05-2018_11-04-54_crop.jpg

od 18.00 do 22.30 h, noc literatúry

Noc literatúry
Aj tento rok sa Nitra stane súčasťou medzinárodného projektu Noc literatúry, ktorý iniciovali v jednotlivých krajinách České centrá. Počas troch hodín si netradičným spôsobom priblížime súčasnú európsku literatúru prostredníctvom série verejných čítaní. Čítajú herci a herečky, vysokoškolskí pedagógovia, nitrianske osobnosti, ktoré sa tak či onak podieľajú na vytváraní kultúrnejšej spoločnosti, ale aj menej známi ľudia, pre ktorých sú knihy a literatúra jednoducho dôležitou súčasťou života a chcú motivovať k čítaniu aj iných. 

Tento rok sa bude čítať z desiatich diel na desiatich obľúbených miestach v centre mesta:
Nitrianska galéria, Župné nám. 3 (zaujímavé dielo známeho francúzskeho spisovateľa Jeana-Michela Guenessiu Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat, v preklade Ani Ostrihoňovej, prinesie na pulty slovenských kníhkupectiev vydavateľstvo Premedia. Čítať bude popkultúrny teoretik a pedagóg z Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF v Nitre (ULUK) Juraj Malíček a referent pre kultúru na MÚ v Nitre Palčiak Ferčák)

Kultúrne centrum ZOBOR, Nitra (KC Zobor), Svätourbanská 31 (pri čítaní knižného debutu českého spisovateľa Jana Kalfařa Kosmonaut z Čech vystriedajú konzervatoristky Hana Launerová a Eva Mekýšová)

Predajňa Čaj a Káva, Štefánikova 18

Antikvariát Zrkadlo, Družstevná 10 (z knihy nemeckého autora Thomasa Melleho – Svet za chrbtom - v podaní doktoranda z Katedry žurnalistiky na FF UKF v Nitre Matúša Veselého a hudobníka a študenta VŠMU Mária Drgoňu).

Fotogaléria Trafačka, J. Kráľa 65

Pod Vŕškom - kníhkupectvo, antikvariát a libresso, Kupecká 8 (Z knihy Hymna demokratickej mládeže, ukrajinského spisovateľa Serhija Žadana, prečítajú vybraný úryvok herečka Nového divadla Katarína Petrusová, a doktorand z Katedry kulturológie na FF UKF v Nitre, Michal Reiser, jeden zo zakladajúcich členov platformy Ozveny plebsu. Čítať sa bude od 18.00 do 21.00 h).

Mariatchi, Mostná 35

Ultimate Shisha & Lounge Bar, Mostná 40 („Zuškári“ Dominika Kuchynková a Karol Filo prečítajú z knihy Judáš, ktorú napísal izraelský spisovateľ Amos Oz.)

Rosetta / coffee shop / kaviareň, Farská 37

Čokoládovňa StefAnd, Štefánikova 55 (zo slovenskej knihy roka 2016 s názvom Som Paula slovenského spisovateľa Ondreja Štefánika budú od 18.00 do 22.00 h čítať známi herci Eva Pavlíková a Miloš Kusenda)

 

Čítania prebiehajú od 18.00 h paralelne na všetkých miestach v (zhruba) 30-minútových intervaloch, číta sa 10 – 15 minút, zvyšný čas môžete využiť na presun na iné miesto. 

Čaká vás teda kultúrny večer aj s trochou pohybu. Ideálna kombinácia!

PS: Súčasťou Noci literatúry je súťaž o zaujímavé knižné tituly z najlepších slovenských vydavateľstiev. Stačí navštíviť aspoň 5 čitateľských stanovíšť, získať na každom pečiatku, na konci ich odovzdať našim šarmantným dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom a potom sa úfať, že vás vyžrebujeme.

Vstup na čítania Noci literatúry je zdarma.

Noc literatúry pripravuje České centrum v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a zastúpením Európskej komisie. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 
Kalendár podujatí