Fokus – Pokus 2019

Dátum podujatia: 13. September 2019 do 15. September 2019
admins/26-08-2019_08-44-13_crop.png


Štúdio 4D, Cabajská 10, fcb fokus pokus

Fokus – Pokus
Festival súčasného  nezávislého divadla

Divadelná prehliadka, výber z toho najzaujímavejšieho a umelecky najhodnotnejšieho, čo sa za uplynulú dobu vyprodukovalo na bratislavskej nezávislej scéne. Pilotná verzia festivalu ponúka diskusie s tvorcami každej jednej inscenácie. Súčasťou podujatia však budú tiež koncerty a DJ sety, či chill out a gastro zóna.


Program:

 • piatok 13.9.2019
  19:00 – SHSSSSH... IT'LL BE OK
  Multisenzorická performance poskytuje slobodu pohybu, dobrovoľne si volí miesto, z ktorého chce skúmať prostredie. Vône, vizuálne a haptické vnemy, zvuky, hlas, pohyb a celková atmosféra priestoru sú namiešané so zreteľom na variabilné potreby kolektívnej rekreácie. Kde sú hranice medzi pasívnym prijímaním a aktívnym vnímaním, spontánnou interaktivitou a choreografiou pre zrkadlové neuróny?
  A. Cséfalvay, Z. Czakó, J. Gruska, J. Juhás, E. Priečková , J. Solčáni, S. Sviteková, M, Štefančíková

  21:30 – NEGATÍV_EGOTRIP
  Autorská performatívna analýza a súčasne divadelná esej, mapujúca tému násilia. Prostredníctvom kolektívnej autorskej tvorby ide o rozbor medziľudského vzťahu redukovaného na JA. Bez očakávania odhaliť východiska zániku. Bezbrehá verbálna sebadeštrukcia. Telesná kompozícia v plienkach. Eliminácia ty. Negácia existencie.
  réžia_martin hodoň scena/kostým/svetlo_matoha & co hudba_ink midget účinkujú_maria sevčiková_júlia hamranová_lukáš jurko_matej valašík produkcia_gaffa oz

  22:30 – WARMUP PARTY: RIAVA
  Čo by to bolo za festival, ak by neponúkal poriadnu warmup party! Skvelú atmosféru navodí RIAVA. Mladá bratislavská kapela, ktorá si vďaka svojmu špecifickému zvuku vylúžila pomenovanie "slovenskí Alt-J" však nie je žiadnou vykrádačkou britskej hudby, čo dosvedčia aj skvelé poetické texty speváčky Hany Sumbalovej, ktorej tvoria podkres výnimočné zvuky klavíra, gitara, bicích a synthov. 
  Spev – Hana Sumbalová Klavír – Marek Votruba Gitara – Vadim Ramacsay Bicie – Dominik Špuler


 • sobota 14.9. 2019
  17:00 – FOLKLORE NOT WAR X NECH ŽIJE VOJNA
  Tanečno-divadelná inscenácia zoskupenia Uhol_92 vychádza zo spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál tu dostáva súčasný zvuk a pohyb nový tvar. Nie vždy sa vojna diala „im“ a „tam“. Akú správu nám zanechali naši pra-pra-prastarí rodičia?
  Koncept, réžia: Alžbeta Vrzgula Účinkujú: Kaťuša Gurová, Zuzana Sehnalová, Viera Šedá Choreografia: Zuzana Sehnalová Hudba: Stroon Scéna, kostýmy: Alžbeta Kutliaková Produkcia: Katarína Marková

  19:30 – EVA
  Inscenácia pracujúca s prvkami fyzického odhaľuje mechanizmus fanatického vzťahu muža a ženy, obludnú a hrôzostrašnú podobu lásky. Tvorcovia spájajú päť ženských osobnosti - Eva Braunová, Nadežda Alliluyeva, Lutz Gizella, Clara Petacci, – manželiek politických vrahov. Posledná z nich, Viera, je ich priesečníkom. Eva je inscenáciou o moci, vôle, fanatizme a slepej a zničúcej láske.
  réžia_martin hodoň dramaturgia_dáša čiripová performer_peter tilajčík hudba_jozef vlk lighting design_šmalo

  21:30 – PARTY: MATWE DRAPPENMADCHENFELLER
  Matwe je multižánrový človek. Okrem DJingu sa profesionálne hýbe aj na organizačnom pozadí klubov a festivalov. Jeho klubovým domovom je Nová Cvernovka v Bratislave, kde organizuje techno žúrku Nočná, jeho srdcovým domovom je festival Pohoda v Trenčíne, na ktorom sa organizačne podieľa.
  Ako Matwe Drappenmadchenfeller hráva najmä neo-swing, nujazz a alternatívnu elektroniku, pričom svojou neo-swingovou “smršťou” roztancoval na rôznych akciách už tisíce ľudí.


 • nedeľa 15.9. 2019
  16:30 – KAPITALKS: RADIKÁLNE MLADÉ DIVADLO?
  Na diskusii angažovaného spoločensko-kultúrneho mesačníka Kapitál sa jeden z organizátorov festivalu a zároveň vedúci divadelnej rubriky v novinách Kapitál, bude zhovárať s niekoľkými diskutérmi o tom, či je mladé divadlo radikálne a čo vôbec znamená.

  19:00 – 1993
  Autorský projekt českých a lsovenských tvorcov, v ktorom sa dozviete, čo si myslia mladí ľudia o rozpade Českolsovenska. Divadlo DPM a Divadlo na cucky to všetko ponúkajú s humorom, iróniou a snahou lepšie spoznať jeden druhého. Autentická výpoveď o časoch nie tak dávnych. Alebo hej? 
  RÉŽIA: Silvia Vollmannová HRAJÚ: P. Dostálová, Š. Ferstl, A. Joura, T. Pokorný HUDBA. Orinoko VÝPRAVA Ľudmila Bubánová SVĚTELNÝ DESIGN Václav Hruška SCENICKÝ ZVUK Adéla Konečná INSPICE Tereza Papáčková PRODUKCE VÝPRAVY Anna Zelinková

  21:30 – AFTERPARTY: DARKNESS POSITIVE
  Od augusta 2012 chalani tvoria pod menom Darkness Positive. Žijú oxymorón, stereotyp nepoznajú vďaka hudbe ktorú hrajú. Žiadny hudobný žáner im nieje cudzí, pretože hudba je oslava. V roku 2018 im vyšiel album "Prvý dojem" pod vydavateľstvom Slnko Records a zatiaľ sa tešia dobrému zdraviu. 
  Zostava: Gitara, Spev - Šimon Švidraň Basgitara - Adrián Simonides Bicie - Matej Richtarčík


Festival organizuje OZ Viac kultúry.

Kalendár podujatí