výstava Podoby slobody

Dátum podujatia: 13. September 2019 do 24. November 2019
admins/03-09-2019_02-20-40_crop.jpg

utorok - piatok od 10.00 do 18.00 h, sobota - nedeľa od 13.00 do 18.00 h
Nitrianska galéria - Reprezentačné sály, Župné nám. 3, www.nitrianskagaleria.sk

výstava Podoby slobody
Medzinárodná výstava súčasného vizuálneho umenia Podoby slobody vznikla v spolupráci Nitrianskej galérie s Asociáciou Divadelná Nitra pri príležitosti 30. výročia nežnej revolúcie, ktorej hlavným prínosom pre našu spoločnosť je sloboda.
V Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie budú umiestnené maľby, grafiky, fotografie, umelecké knihy, objekty, inštalácie a videá. Počas trvania Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra budú vo verejnom priestore na Svätoplukovom námestí v Nitre umelecké inštalácie a diela performatívneho charakteru. Umelci v prezentovaných dielach reagujú na rôzne príbuzné témy: nežnú revolúciu, pád železnej opony, neslobodu totalitných režimov, emigráciu, slobodu slova a tlače. Zaoberajú sa aj politickou, rodinnou, osobnou, náboženskou, sexuálnou, pracovnou či umeleckou slobodou. Návštevníci galérie a festivalu môžu takisto vyjadriť svoj názor a odpovedať si na otázku: Čo pre vás znamená sloboda? 
V rámci finisáže sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy, performancie, umelecká prednáška a diskusia s niekoľkými z vystavujúcich autorov o udalostiach novembra 1989 z pohľadu výtvarníkov a ich aktivít počas revolučného diania. 
Finisáž:  20. novembra 2019 o 17.00 h v Nitrianskej galérii

Umelci: 
Blažej Baláž (SK), József Bartha (RO), Julia Dorobińska (PL), Roland Farkas (SK/HU), Jana Farmanová (SK), Ferenc Gróf (HU), Zlatan Hadžifejzović (BA), Martina Chudá (SK), Lena Jakubčáková (SK), Peter Kalmus (SK), Johana Kasalická (CZ), Lucie Khahoutian (AM), Monika & Bohuš Kubinskí (SK), Stano Masár (SK), Miroir Noir (Miloš Kopták & Rai Escalé, SK/ES), Mózes Márton Murányi (HU), Bahia Shehab (LB/EG), Rudolf Sikora (SK), Patrik Ševčík (SK), Jakub Šimčik (CZ/DE/SE), TanzLaboratorium (UA), Olja Triaška Stefanović (RS), Ján Triaška (SK), Miro Trubač (SK), Ginta Tinte Vasermane (LV).

Kalendár podujatí