Objavte Nitru na siedmich pahorkoch

images/27-01-2017_04-44-16_crop.jpg

Hradný kopec

Na Vŕšku

Martinský vrch

Kalvária

Borina - Šibeničný vrch

Dražovský kopec

Zobor 

 

 

Hradný kopec
Nitriansky hrad a hradný areál
V rámci návštevy Nitrianskeho hradu nahliadnite do Baziliky sv. Emeráma, Vazulovej veže, kazemát, gotickej priekopy a nechajte sa unášať časom histórie. Katedrála sv. Emeráma je zložená z Horného, Dolného kostola a  románskeho kostolíka, ktorý je najstaršou časťou katedrály. Postavený bol v 11. storočí v románskom slohu, nie je vylúčené, že stojí na mieste prvého kresťanského kostola postaveného Pribinom. Biskupský palác - jeho základy pochádzajú zo stredoveku. Dnešná podoba je výsledkom stavebných úprav niekoľkých storočí. Je tu sídlo Biskupského úradu. V gotickej priekope je odkrytá expozícia veľkomoravského valu z 9. storočia - v kazemate opevnenia. Vazulova veža je súčasťou stredovekého opevnenia. Diecézne múzeum láka svojich návštevníkov expozíciou hodnotných liturgických predmetov, zachovaným najstarším rukopisom na území Slovenska z roku 1083, kópiami Zoborských lístín, pochádzajúcich z rokov 1111 a 1113.
Vedeli ste, že od apríla do októbra je pre verejnosť sprístupnená katedrála veža?


Na Vŕšku
Vyvýšenina Na Vŕšku, nazývaná tiež "Na Andrášku", sa nachádza na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného komplexu a cintorína. Barokovú kaplnku sv. Michala dal v roku 1739 postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru. V roku 1894 dal biskup Bende kaplnku obnoviť, odstrániť vežičku a zbúrať sakristiu. V tejto podobe sa zachovala do súčasnosti. V roku 1949 bol pred kaplnkou odhalený pamätník obetiam vojny.
Vedeli ste, že pod podlahou sa nachádza krypta s tridsiatimi hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771?


Martinský vrch
Priestor bol osídlený viacerými kultúrami už v praveku. Dnes sú tu viditeľné pozostatky starého slovanského hradiska s rozlohou 20 hektárov. Koncom 8. a 9. storočia sa tu rozprestieralo mohutné hradisko s hustým osídlením. Martinský vrch bol v druhej polovici 19. storočia majetkom biskupstva, využívaným hlavne na poľnohospodárske účely. Od 80. rokov 19.storočia tu sídlila vojenská posádka. Kasáreň patrí k najvýznamnejším vojenským pamiatkam na Slovensku. Súčasťou areálu bol aj románsky Kostol sv. Martina z 11. storočia. Vo veľkomoravskej časti archeoparku sa postupne prezentujú 4 zemnice, ďalším obnoveným objektom je samostatne stojaca hlinená kupolová chlebová pec s predpecnou jamou.
Vedeli ste, že v roku 1887 počas vojenského cvičenia bol v areáli ubytovaný cisár František Jozef I.?


Kalvária
Na jednom zo siedmich vŕškov sa nachádza nitrianska kalvária s dvanástimi kaplnkami zastavení krížovej cesty. V minulosti sa tento vápencový kopec volal Mariánsky alebo Zelený kopec. Pod kalváriou je Kostol Nanebovzatia Panny Márie a Misijný dom Matky Božej, s Misijným múzeom národov a kultúr. Rozhľadňa s ďalekohľadom poskytne úžasný výhľad na celé mesto. Nitrianska kalvária je dodnes dôležitým pútnickým miestom.
Vedeli ste, že v Misijnom múzeu sa nachádzajú exponáty etnologického charakteru i exotické zvieratá a vtáctvo z celého sveta?


Borina - Šibeničný vrch
Ďalším ostrovom zelene v meste je zalesnená vyvýšenina Šibeničný vrch (218 m), ktorá je o niečo nižšia ako východne ležiaca Kalvária. Vo veľkomoravskom období tu stálo menšie útočiskové hradisko. Na prelome 16. a 17. storočia bol obyvateľmi Nitry na Šibeničnom vrchu vybudovaný malý renesančný strážny objekt, ktorý nesie názov "Turecká varta". Strážna veža bola vybudovaná na obranu pred tureckými vpádmi. Dnes je obľúbeným vychádzkovým  miestom obyvateľov mesta Nitry. V minulosti sa tento kopec nazýval Borina. Tento názov pochádza od borovíc, ktoré tu boli umelo vysadené a tvoria rozsiahly porast na väčšine plochy Šibeničného vrchu.
Vedeli ste, že pomenovanie Šibeničný vrch sa používa od roku 1848, keď naň presťahovali šibenicu pôvodne stojacu pri mestskom cintoríne?


Dražovský kopec
Na západnom okraji Nitry leží mestská časť Dražovce začlenená do mesta v roku 1975. Na skalnatom kopci sa nachádza vzácny románsky kostolík sv. Michala Archanjela z prelomu 11.-12.storočia. Ide o najfotogenickejšie miesto v celej Nitre!


Zobor
Pre návštevníkov Zoborských vrchov je určený náučný chodník s 27 zastaveniami a s celkovou dĺžkou 14,7 km. Zoborský kláštor vznikol v rokoch 850-880 na západnom svahu Zobora. Ku kláštoru sa viažu aj najstaršie a najcennejšie písomné doklady z nášho územia - Zoborské listiny, pochádzajúce z rokov 1111 a 1113. Cieľom peších turistov je najmä Pyramída (553 m). Hodinový výstup odmení nádherným výhľadom na celé mesto, na mieste je rozhľadňa s ďalekohľadom, ohnisko s možnosťou opekania, turistická útulňa a iné. Kúsok pod Pyramídou sa nachádzajú zvyšky veľkomoravského hradiska. Od Nemocnice Zobor kúsok po modrej značke je Svoradova jaskyňa.
Vedeli ste, že jaskyňa sa nazýva podľa mnícha Svorada, ktorý v nej viedol pustovnícky spôsob života?Reportáž na Rádiu Slovensko
Spolu s redaktorom RTVS sme ukázali návštevníkom mesta Nitru, ako mesto na siedmich pahorkoch. Navštívili sme spolu hradný vrch a Kalváriu. Reportáž bola odvysielaná na Rádiu Slovensko v relácii Rádiovíkend v sobotu 5.1.2019.
http://slovensko.rtvs.sk/relacie/radiovikend-pozvanky-a-reportaze/184363/na-potulkach-v-okoli-nitry

 

Dokumenty na stiahnutie

Kalendár podujatí