Kontaktné info
Mapa Nitry
Fotogaléria
TIK na Facebooku
Nitra virtuálne

Ars Organi 2018

Ars Organi 2018

Ars Organi 2018
29. apríl - 27. máj 2018

Krása organovej hudby v podaní slovenských i zahraničných interpretov
www.organfest.sk

Už čoskoro sa Nitra stane svedkom kvalitnej organovej hudby, ktorá zaznie v rámci koncertov 11. ročníka medzinárodného organového festivalu ARS ORGANI NITRA. Svojím priaznivcom organizátori festivalu sprostredkujú nevšedné umelecké zážitky v podaní organových virtuózov nielen zo Slovenska, ale aj z Nemecka, Rakúska a Rumunska. Ako po minulé roky, bude to cyklus piatich organových koncertov konajúcich sa vždy v nedeľu o 19,00 hod. v dvoch nitrianskych kostoloch. Novinkou a zároveň zmenou bude jedno miesto koncertov. Oproti minulým rokom, tohtoročné koncerty sa budú konať v Bazilike sv. Emeráma (29.4., 13.5. a 27. máj) a v evanjelickom Kostole Svätého Ducha (6. máj a 20. máj).

Otvárací koncert bude patriť vynikajúcemu nemeckému organistovi pôsobiacemu v USA Jensovi Korndörferovi, ktorý pôsobí ako hudobný riaditeľ a organista vo First Presbyterian Church v Antlante, vyučuje organovú hru na Georgia State University a Agnes Scott College a patrí k vynikajúcim organovým virtuózom, ktorý koncertuje po celom svete. V poslednú aprílovú nedeľu si budeme môcť vypočuť Korndörferovu virtuozitu v Bazilike sv. Emeráma v Nitre v dielach G. Muffata, N. de Grignyho, J. S. Bacha, R. Schumanna či M. Regera. Druhý koncert bude výnimočný v tom, že sa po prvýkrát na festivale objaví menej tradičná kombinácia organu a tanca. Mladé rakúske umelkyne Ines Schüttengruber (organ) a Marie-Luise Schottleitner (tanec) vytvoria neopakovateľný zážitok v prvú májovú nedeľu, kedy v evanjelickom Kostole Svätého Ducha zaznejú v ich interpretácii skladby G. Muffata, J. S. Bacha, F. Peetersa, F. Mendelssohna Bartholdyho a súčasného rakúskeho skladateľa W. Sausenga. Na treťom koncerte 13. mája sa v katedrále predstaví domáci katedrálny organista a skladateľ Vladimír Kopec. Jeho program bude pozostávať z diel autorov ako D. Buxtehude, J. S. Bach, D. Zipoli, G. Morandi, F. Mendelssohn Bartholdy či G. Liberto. Na štvrtom koncerte 20. mája sa za organ v evanjelickom kostole posadí nitrianska organistka Mária Magyarová Plšeková, ktorá je zároveň zakladateľkou a umeleckou riaditeľkou tohto festivalu. Na organe rakúskej firmy Pflüger Orgelbau zahrá diela V. Lübecka, J. S. Bacha, J. Stanleyho, F. Mendelssohna, S. Karg-Elerta a J. Rosinského. Bodku za tohtoročným festivalom dá poslednú májovú nedeľu rumunská umelkyňa pôsobiaca vo Viedni Erzsébet Windhager-Geréd, ktorá rozozvučí katedrálny organ 27. mája nemecko-francúzskou organovou tvorbou, ktorá bude popretkávaná jej vlastnými improvizáciami.

Organizátori tohto umelecky hodnotného festivalu sa tešia na stretnutie s Vami pri tónoch organovej hudby. Vstup na všetky koncerty je voľný. Bližšie informácie nájdete na www.organfest.sk.

Juraj Macko

   

Program:

29.4. o 19.00 h, Bazilika sv. Emeráma, Nám. J.Pavla II.
Jens Korndörfer (USA/Nemecko)

6.5.o 19.00 h, Evanjelický kostol Sv. Ducha, Sládkovičova 10
Ines Schüttengruber - organ & Marie-Luise Schottleitner - tanec (Rakúsko)

13.5. o 19.00 h,  Bazilika sv. Emeráma, Nám. J.Pavla II.
Vladimír Kopec (Slovensko)

20.5. o 19.00 h, Evanjelický kostol Sv. Ducha, Sládkovičova 10
Mária Magyarová Plšeková (Slovensko)

27.5. o 19.00 h, Bazilika sv. Emeráma, Nám. J.Pavla II.
Erszébet Windhager-Geréd (Rumunsko/Rakúsko)

Kalendár podujatí
E-pohľadnica

Pošli svojmu priateľovi elektronickú pohľadnicu z mesta Nitra.

Poslať pohľadnicu