Kontaktné info
Mapa Nitry
Fotogaléria
E-pohľadnica

Pošli svojmu priateľovi elektronickú pohľadnicu z mesta Nitra.

Poslať pohľadnicu
TIK na Facebooku
Nitra virtuálne

Letná škola esperanta

Letná škola esperanta

Svetovo najväčšia letná škola esperanta už klope v Nitre na dvere
Esperantisti z rôznych krajín zavítajú od 12. do 20. júla do nášho mesta

V Nitre sa už onedlho stretnú esperantisti z celého sveta. Na už trinásty ročník „Letnej školy esperanta“ sa prihlásilo vyše 180 ľudí z 29 krajín, informoval Peter Baláž, koordinátor  občianskeho združenia Edukácia@Internet, ktoré je organizátorom podujatia.

Na „Letnej škole esperanta“ (v esperante: Somera Esperanto Studado) sa popri začiatočníkoch zúčastnia aj tí, ktorí sa jazyk učia už nejaký čas. Najväčšia letná škola esperanta na svete sa uskutoční od 12. do 20. júla v priestoroch SOŠ Veterinárna.

Vyučujúci si bezprostredne po príchode žiakov podelia do skupín podľa stupňa znalosti jazyka. Na záver letnej školy esperanta dostanú všetci účastníci potvrdenie o absolvovaní 26-hodinového kurzu podľa úrovní Európskeho referenčného rámca pre jazyky od A1 po C1. Pre účastníkov sú okrem samotnej výučby pripravené aj výlety do prírody, tvorivé dielne, koncerty, prednášky na zaujímavé témy i športové súťaže.

Súčasťou večerného programu je tradičný Večer národov, na ktorom budú prezentovať svoju krajinu, kultúru a jazyk. Keďže esperanto funguje ako mostový jazyk, ktorý vytvára most medzi kultúrami a ľuďmi s rôznymi materinskými rečami, letná škola esperanta ponúkne účastníkom aj minikurzy národných jazykov. Nebude medzi nimi chýbať ani slovenčina, povedal Baláž.

Medzinárodným jazykom esperanto v súčasnosti podľa oficiálnych odhadov hovoria približne 2 milióny ľudí. Jazyk sa vyznačuje najmä jednoduchou zvládnuteľnosťou, ľahkou a presnou gramatikou bez výnimiek a neutrálnosťou.

Esperanto nepatrí žiadnemu národu či krajine, čím umožňuje rovnocennú komunikáciu ľudí s rozdielnymi materinskými jazykmi. Na dobrú komunikačnú úroveň sa dá naučiť za tri až šesť mesiacov. Iniciátorom a tvorcom základov esperanta bol poľský lekár Ľudovít L. Zamenhof, ktorý svoju prvú učebnicu zverejnil v roku 1887. V dnešnej dobe popularita esperanta stúpa – najmä vďaka rozvoju internetu a nových možností učenia sa jazykov. Napríklad na známej platforme na učenie sa cudzích jazykov „Duolingo“ sú už takmer dva milióny registrovaných žiakov esperanta. Rozvoju a popularite napomáha aj fakt, že tento jazyk je najľahšie a najrýchlejšie naučiteľným na svete (vedecké odhady hovoria, že esperanto je 5 až 10x jednoduchšie ako národné jazyky). V súčasnosti ho nájdeme vo veľkej miere aj na internete: napr. firma Google pridala esperanto už v roku 2012 do svojho prekladača „Google Translate“, aj sociálnu sieť Facebook možno používať v tomto jazyku, na portáli Youtube možno nájsť stovky videí v tomto jazyku a pod. Esperanto je veľmi praktickým pri cestovaní – síce sa esperantom nikde nehovorí ako oficiálnym jazykom, nepatrí žiadnemu štátu či národu, no aj práve vďaka tomu možno nájsť esperantistov takmer v každej krajine na svete.  Navyše, pre esperantistov sa po celom svete každoročne konajú desiatky až stovky podujatí – to svetovo najväčšie mala možnosť práve Nitra hosťovať v roku 2016 – kedy sa konal u nás 101. Svetový kongres esperanta (s účasťou vyše 1300 návštevníkov zo 60. Krajín).

Letná škola esperanta sa koná pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martiny Lubyovej ako aj predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu, a s podporou mesta Nitra.

 

Ponuka pre občanov mesta Nitra
Chceli by ste sa aj vy čo-to z tohto jazyka naučiť? Máte jedinečnú možnosť – vďaka spolupráci organizátorov s mestom Nitra majú všetci občania mesta zľavu z kurzu až 50%! Čím skôr sa prihlásite, tým lacnejší pre vás kurz bude. Viac o podujatí na https://ses.ikso.net

PS: Esperanto sa dá učiť aj bezplatne cez internet: napr. www.lernu.net alebo https://learn.esperanto.com/sk/

Kalendár podujatí