Kontaktné info
Mapa Nitry
Fotogaléria
E-pohľadnica

Pošli svojmu priateľovi elektronickú pohľadnicu z mesta Nitra.

Poslať pohľadnicu
TIK na Facebooku
Nitra virtuálne

Mením Moje Mesto - grantový program

Mením Moje Mesto - grantový program

Radnica opäť motivuje občanov, aby zmenili svoje mesto

Uzávierka prijímania žiadostí o grant v rámci grantového programu Mením Moje Mesto bude o polnoci 21. februára. 

Mesto Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou, ktorá je administrátorom programu, už po tretí raz vyzýva svojich občanov, aby sa zapojili do grantového programu Mením Moje Mesto a podieľali sa tak na zlepšovaní kvality života a zavádzaní inovácií v Nitre.
„Nimi navrhnuté občianske projekty podporí mesto z participatívneho rozpočtu sumou 40 000 eur, pričom maximálna suma, ktorá môže byť pridelená na jeden projekt, je vo výške 4 000 eur,“ informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Cieľom tohto grantového programu je podporiť inovatívne formáty verejnoprospešných aktivít  a kreatívne nápady občanov v rôznych oblastiach, ktoré prispejú k skvalitneniu života v meste a  vychádzajú z potrieb a záujmov občanov. „Znamená to, že samotní občania predložia svoje projekty, rozhodujú o ich realizácii formou verejného elektronického hlasovania a sami ich aj zrealizujú na základe dobrovoľnej práce,“ informovala Ľubica Lachká, správkyňa Nitrianskej komunitnej nadácie.„Oproti minulým dvom ročníkom nastala zmena v oblastiach podpory. Pre zjednodušenie celého procesu, a to od výberu projektov, cez hlasovanie až po realizáciu projektov, sa oblasti zúžili. Napriek tomu ponúkajú priestor pre kreativitu a hodnotné nápady občanov mesta Nitry.
Aktívni občania môžu podávať projekty v troch oblastiach života, a to: verejné priestory vrátane IT aplikácií  pre verejné priestory, ochrana životného prostredia, vrátane ekologického vzdelávania a  IT aplikácií pre environmentálnu ochranu a treťou oblasťou, na ktorú projekty môžu byť zamerané, je podpora komunitného života v meste,“ uviedol hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.
Participatívny rozpočet sa bude rozdeľovať na základe vyhlásenia grantovej výzvy na podporu občianskych projektov, kde sa participácia občanov prejavuje v troch úrovniach a to spôsobom, že v prvej fáze aktívni občania mesta predložia návrhy svojich projektov. Potom nastane fáza, keď budú mať občania možnosť rozhodnúť o podpore najlepších prostredníctvom hlasovania.
„Hlasovacia stránka bude zverejnená na web stránkach mesta Nitry a Nitrianskej komunitnej nadácie a tiež na Facebooku. Občania mesta projekty sami zrealizujú a tým si vytvoria k výsledkom vzťah komunitného vlastníctva,“ vysvetľuje Natália Zákopčanová, PR manažérka NKN. O podporu môžu žiadať rôzne organizácie a neformálne skupiny, zložené z najmenej troch občanov.
„Veríme, že aktívni občania mesta Nitra majú dostatok dobrých a originálnych nápadov, ako meniť svoje mesto k lepšiemu a zlepšovať kvalitu života nás všetkých“, hovorí Lachká.  
Pre záujemcov o podanie projektu pripravila NKN  informačný deň. Uskutoční sa v utorok 28. januára v čase od 17. do 19. hodiny v priestoroch nitrianskej Synagógy.

Viac informácií o programe a grantovú výzvu (po zverejnení) nájdete na nkn.sk/nase-programy/menim-moje-mesto.

Program Mením Moje Mesto sa realizuje v rámci spolupráce s WellGiving o. z. vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu.

zdroj: www.nitra.sk


Dokumenty na stiahnutie

Kalendár podujatí