Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Podujatia

TRADIČNÉ  MESTSKÉ PODUJATIA

Nitrianske fašiangy
Nitrianske fašiangy sú súčasťou cyklu Kalendárne obyčaje, ktoré už tradične vnášajú do nitrianskych ulíc atmosféru typického slovenského  zvykoslovia. Kladú symbolickú bodku za veselým fašiangovým obdobím, ktoré trvá od Troch kráľov do utorka pred „škaredou“ alebo popolcovou  stredou, kedy začína pôst. Obdobie plesov, zábav, diskoték a karnevalov  už tradične uzatvára v Nitre  posledný utorok pred ,,škaredou stredou“  na pešej zóne na Svätoplukovom námestí. Fašiangový jarmok každoročne láka návštevníkov na tradičné slovenské špeciality, ale aj  do bohatého fašiangového sprievodu plného bubeníkov, chodúliarov, folkloristov, mažoretiek a divadelníkov. Fašiangové veselenie tradične uzavrieme pochovávaním basy.

Sviatky jari
Tradičné zvyky lúčenia sa so zimou a privolávania jari neodmysliteľne patria k ľudovej kultúre Slovákov. Každoročné oslavy sú oslavy očakávania príchodu jari plné ľudových piesní a vynášania Moreny v  symbolickej rozlúčke so zimou, sprievodom so zelenou vŕbou mestom a vystúpenia folklórnych súborov, ktoré prinášajú zvyky, obyčaje a piesne ospevujúce prebúdzanie prírody.

Nitrianska hudobná jar
Srdce a dušu vnímavého nielen nitrianskeho publika poteší jarný cyklus koncertov vážnej hudby v interpretácii nielen slovenských, ale aj zahraničných interpretov a hudobných telies. Nitrianska hudobná jar má ambíciu byť priestorom pre prezentáciu  vážnej hudby v širokom meradle – od detských talentov, nadaných študentov konzervatórií až po profesionálne hudobné telesá.

Noc múzeí a galérií
Každoročne obľúbené podujatie, kedy otvárajú svoje priestory múzeá a galérie po celom Slovensku s pestrou ponukou hudobného, divadelného programu, workshopmi pre rodiny, ukážkami prác, sprístupnenými depozitármi a nočnými prehliadkami so sprievodcom.

ARS ORGANI
Ars Organi je podujatím, ktoré prezentuje krásy organovej hudby v podaní špičkových domácich i zahraničných interpretov. Tento festival je určený laickej i odbornej verejnosti z Nitry a širokého okolia.

Medzinárodný deň detí
Zábavné popoludnie venované deťom. Každé dieťa sa môže zúčastniť zaujímavých hier a súťaží – kreslenie, preliezanie, maľovanie, novinársky labyrint, talentárium. Nielen pre deti sú  zaujímavé napríklad aj ukážky práce Mestskej polície v Nitre, Ozbrojených síl SR alebo Kynologického klubu v Nitre.

Stretnutie, setkání, spotkanie, tálalkozás
Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás je divadelný festival, ktorý organizuje Staré divadlo Karla Spišáka v Nitre. Na festivale sa stretávajú študenti vysokých škôl, herci profesionálnych divadiel a alternatívnych zoskupení a divadlá a divadelné súbory z krajín V4 - Slovensko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko. Návštevníci majú možnosť vidieť viaceré bábkoherecké prestavenia, koncerty a výstavy.

Nitrianske univerzitné dni
Nitrianske univerzitné dni sú komplexom vedecko-odborných, športových, umeleckých a spoločenských podujatí, ktoré každoročne organizujú obe nitrianske univerzity: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenská poľnohospodárska univerzita v spolupráci s Mestom Nitra. Bohatý program ponúka súbory odborných prednášok, workshopov, podujatie Papierový drak, Jarný beh Nitrou, športové zápolenia medzi UKF a SPU či tradičný Majáles.

MUSICA SACRA
Medzinárodný festival sakrálnej hudby Musica sacra je prezentáciou duchovnej hudby v podaní domácich i zahraničných umeleckých telies, vokálnych i inštrumentálnych sólistov. Počas festivalu sa každoročne v júni uskutočňuje cca 9 koncertov, vždy vo štvrtok a v nedeľu v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre. Festival tradične vrcholí slávnostnou cyrilo-metodskou akadémiou v Divadle A. Bagara.

NITRA, MILÁ NITRA
Najväčšie mestské slávnosti spolu s tradičnými Dňami Nitranov, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami sú venované významným osobnostiam histórie i súčasnosti Nitry, ktoré výnimočným spôsobom ovplyvnili slovenské i európske dejiny. Tradičné mestské slávnosti dôstojne prispievajú  k celoslovenským oslavám sviatku Cyrila a Metoda,  rozvíjajú veľkomoravskú a cyrilometodskú tradíciu, atraktívnou a zrozumiteľnou formou popularizujú históriu a formujú vzťah k historickému dedičstvu. Súčasťou programu je  tradične vedecká konferencia na rôzne témy, slávnostná svätá omša, dni otvorených dverí, výstavy, koncerty vážnej i populárnej hudby, muzikálové melódie, literárne súťaže, tradičný Nitriansky jarmok.

NITRIANSKE KULTÚRNE LETO
Letná prehliadka umenia rôznych žánrov - tradičné cykly detských divadelných predstavení, filmov, operetných a muzikálových melódií,    dychoviek, rockových koncertov, komorných koncertov v Mestskom parku na Sihoti a v priestore pešej zóny. Cieľom je obohatiť letnú dovolenkovú sezónu kvalitnou ponukou programov a vytvoriť tak priestor pre aktívny relax rôznych vekových i záujmových skupín v mestskom parku v Nitre. Súčasťou programu je aj Leto na Nitrianskom hrade, ktoré ponúka počas letných mesiacov filmové premietanie a koncerty v priestore hradného areálu.

Klokočinský jarmok
Klokočinský jarmok ponúka zábavu na najväčšom nitrianskom sídlisku Klokočina. Cieľom podujatia je oživiť dianie na sídlisku, poskytnúť obyvateľom možnosť zábavy, podporiť rozvoj tvorivosti detí a mládeže, pôsobiť výchovne prostredníctvom rôznych foriem osvety, prezentovať ľudovo-umeleckú tvorivosť a ponúknuť množstvo dobrej hudobnej produkcie pre všetky generácie.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva
Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre sa každoročne konajú v septembri a sú súčasťou Európskych dní kultúrneho dedičstva. V Nitre sa dnes nachádza 107 objektov národných kultúrnych pamiatok, Mestská pamiatková rezervácia s ochranným pásmom, pamiatková zóna mesta a mnohé pamätihodnosti. Okolie mesta a Nitra samotná odkryla viaceré významné archeologické náleziská na Slovensku. Hlavným zámerom podujatia je prezentácia duchovných i materiálnych pamiatok z minulosti Nitry alebo venovaných dejinám Nitry prostredníctvom prehliadok, duchovných stretnutí, výstav, koncertov, prednášok, tvorivých dielní, workshopov.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra
Festival patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia na Slovensku už od roku 1992. Každoročne prináša do Nitry súčasné performatívne umenie z rôznych krajín Európy, ale aj rôznorodé diskusie, prednášky, koncerty, workshopy a program pre najmenších. Základným poslaním festivalu je prostredníctvom špičkového umenia zo zahraničia obohacovať kultúrnu ponuku na Slovensku, prehlbovať povedomie slovenskej verejnosti o rozmanitosti európskej kultúry a domácemu profesijnému prostrediu poskytovať impulzy k jeho ďalšiemu rozvoju, ako aj možnosti prezentácie v medzinárodnom kontexte.

Nitrianska hudobná jeseň
Nitrianska hudobná jeseň je jesenným cyklom koncertov vážnej hudby v nitrianskej Synagóge, ktorá je koncertnou a výstavnou sieňou mesta Nitry. Vytvára priestor pre prezentáciu vážnej hudby z rôznych období v podaní vokálnych i inštrumentálnych interpretov a umeleckých telies zo Slovenska i zo zahraničia.

Vianoce v Nitre
Cyklus podujatí s vianočnou tematikou je zameraný na navodenie vianočnej nálady v uliciach mesta a v priestoroch chrámov a nitrianskych kultúrnych inštitúcií. Každoročne príchodom Mikuláša sa slávnostne otvára Nitrianske vianočné mestečko so svojou neopakovateľnou atmosférou, nitrianskym dreveným betlehemom, množstvom stánkov s vianočným tovarom a bohatým kultúrnym programom. 

 

Kalendár aktuálnych podujatí

 

 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Plán podujatí na rok 2024 Veľkosť: 356.4 kB Formát: pdf Dátum: 15.2.2024