Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Objavte Nitru na siedmich pahorkoch

Hradný vŕšok
Na Vŕšku
Martinský vrch
Kalvária
Borina - Šibeničný vrch
Dražovský kopec
Zobor 

 

Hradný vŕšok
Hradný vŕšok – pahorok je jedným z najstarších a najnavštevovanejších vŕškov Slovenska.
Jeho sláva sa začala v dávnych časoch za čias vlády najstarších veľkomoravských panovníkov Pribinu alebo Svätopluka. Malú vyvýšeninu obkolesovala rieka a bola tak ideálnym miestom na bývanie.   Dnes je Nitriansky hrad výraznou krajinnou dominantou. Charakteristickú siluetu hradného kopca so zahrotenou vežou uvidia návštevníci mesta oveľa skôr, ako vstúpia na jeho územie. Spolu s Horným mestom na južnom svahu hradného kopca bol vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
V rámci návštevy Nitrianskeho hradu nahliadnite do Baziliky sv. Emeráma, Vazulovej veže, kazemát, gotickej priekopy a nechajte sa unášať časom histórie. Katedrála sv. Emeráma je zložená z Horného, Dolného kostola a  románskeho kostolíka, ktorý je najstaršou časťou katedrály. Postavený bol v 11. storočí v románskom slohu, nie je vylúčené, že stojí na mieste prvého kresťanského kostola postaveného Pribinom. Biskupský palác - jeho základy pochádzajú zo stredoveku. Dnešná podoba je výsledkom stavebných úprav niekoľkých storočí. Je tu sídlo Biskupského úradu. V gotickej priekope je odkrytá expozícia veľkomoravského valu z 9. storočia - v kazemate opevnenia. Vazulova veža je súčasťou stredovekého opevnenia. Diecézne múzeum láka svojich návštevníkov expozíciou hodnotných liturgických predmetov, zachovaným najstarším rukopisom na území Slovenska z roku 1083, kópiami Zoborských lístín, pochádzajúcich z rokov 1111 a 1113.
Vedeli ste, že od apríla do októbra je pre verejnosť sprístupnená katedrála veža?


Na Vŕšku
Čo skrýva nenápadný kopec priamo v meste?
Vyvýšenina Na Vŕšku, nazývaná tiež "Na Andrášku", sa nachádza na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného komplexu a cintorína. Barokovú kaplnku sv. Michala dal v roku 1739 postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru. V roku 1894 dal biskup Bende kaplnku obnoviť, odstrániť vežičku a zbúrať sakristiu. V tejto podobe sa zachovala do súčasnosti. V roku 1949 bol pred kaplnkou odhalený pamätník obetiam vojny.
Vedeli ste, že pod podlahou sa nachádza krypta s tridsiatimi hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771?


Martinský vrch 
Vojenský areál s nádychom histórie.
Priestor bol osídlený viacerými kultúrami už v praveku. Dnes sú tu viditeľné pozostatky starého slovanského hradiska s rozlohou 20 hektárov. Koncom 8. a 9. storočia sa tu rozprestieralo mohutné hradisko s hustým osídlením. Martinský vrch bol v druhej polovici 19. storočia majetkom biskupstva, využívaným hlavne na poľnohospodárske účely. Od 80. rokov 19.storočia tu sídlila vojenská posádka. Kasáreň patrí k najvýznamnejším vojenským pamiatkam na Slovensku. Súčasťou areálu bol aj románsky Kostol sv. Martina z 11. storočia. Vo veľkomoravskej časti archeoparku sa postupne prezentujú 4 zemnice, ďalším obnoveným objektom je samostatne stojaca hlinená kupolová chlebová pec s predpecnou jamou.
V súčasnosti patrí tento rozsiahly areál kasární k najvýznamnejším zachovaným vojenským pamiatkam na Slovensku. Súčasťou areálu Martinského vrchu je Archeopark Nitra, kde sú prezentované objekty slovanských obydlí.
Vedeli ste, že v roku 1887 počas vojenského cvičenia bol v areáli ubytovaný cisár František Jozef I.?


Kalvária
Vrch Kalvária – vápencové bralo uprostred mesta.
Osobitnú pozornosť si zaslúži pahorok Kalvária, ktorý sa vypína do výšky 213 m n. m. na juhovýchodnom okraji mesta. V minulosti sa tento vápencový kopec volal Mariánsky alebo Zelený vrch.
Nachádza sa tu Kostol Matky Božej aj  Misijné múzeum s výnimočnými exponátmi, ktoré z misijných ciest priniesli misionári. K samotnému vrcholu kalvárskeho pahorka vedie 14 zastavení Krížovej cesty – kaplniek s reliéfmi zobrazujúcimi Krížovú cestu. Kalvária je vyhľadávaným pútnickým miestom.
Rozhľadňa s ďalekohľadom poskytne úžasný výhľad na celé mesto. 
Vedeli ste, že v Misijnom múzeu sa nachádzajú exponáty etnologického charakteru i exotické zvieratá a vtáctvo z celého sveta?


Borina - Šibeničný vrch
Ďalším ostrovom zelene v meste Nitra je zalesnená vyvýšenina Šibeničný vrch (218 m), ktorá je o niečo nižšia ako východne ležiaca Kalvária. Vo veľkomoravskom období tu stálo menšie útočiskové hradisko. Na prelome 16. a 17. storočia bol obyvateľmi Nitry na Šibeničnom vrchu vybudovaný malý renesančný strážny objekt, ktorý nesie názov „Turecká varta“ a bol súčasťou protitureckého signalizačného systému Nitry. Dnes stojaca novoveká veža z polovice 18. až polovice 19. storočia slúžila pravdepodobne výkonu spravodlivosti s predpokladanou väzenskou funkciou.
V minulosti sa tento kopec nazýval Borina. Tento názov pochádza od borovíc, ktoré tu boli umelo vysadené a tvoria rozsiahly porast na väčšine plochy Šibeničného vrchu.  Je obľúbeným vychádzkovým miestom obyvateľov mesta Nitry.


Dražovský kopec
Toto fotogenické miesto otvára panorámu mesta v pozadí so siluetou starobylého kostolíka.
Zachovaný a mimoriadne malebne pôsobiaci románsky kostolík patrí medzi historicko-architektonické pozoruhodnosti mesta. Pahorok s kostolom sv. Michala patrí k najkrajším scenériám, aké Slovensko ponúka. Nečudo, že toto úchvatné miesto oslovuje výtvarníkov a umelcov. Základy kostola pochádzajú z 11. storočia. Odborníci identifikovali 10 stavebných fáz, pričom šesť z nich bolo uskutočnených v románskom období.


Zobor
Vrch Zobor ponúka ľahkú turistiku kúsok od rušného mesta, ale aj stopy dávnej histórie.
Mohutný vrch Zobor v smere na sever Slovenska láka návštevníkov už zďaleka. Začiatok poznávania vŕšku je spojený s kusom dávnej histórie, ktorú nájdeme v starobylom Zoborskom kláštore. Zoborský kláštor vznikol v rokoch 850-880 na západnom svahu Zobora. Ku kláštoru sa viažu aj najstaršie a najcennejšie písomné doklady z nášho územia - Zoborské listiny, pochádzajúce z rokov 1111 a 1113. 
Pre návštevníkov Zoborských vrchov je určený náučný chodník s 27 zastaveniami a s celkovou dĺžkou 14,7 km. Cieľom peších turistov je najmä Pyramída (553 m). Hodinový výstup odmení nádherným výhľadom na celé mesto, na mieste je rozhľadňa s ďalekohľadom, ohnisko s možnosťou opekania, turistická útulňa a iné. Kúsok pod Pyramídou sa nachádzajú zvyšky veľkomoravského hradiska. Od Nemocnice Zobor kúsok po modrej značke je Svoradova jaskyňa.
Vedeli ste, že jaskyňa sa nazýva podľa mnícha Svorada, ktorý v nej viedol pustovnícky spôsob života?


Od roku 2022 je prístupná Via Ferrata Zobor, jedinečná svojou polohou priamo nad mestom a tým zaujímavá pre návštevníkov Nitry a celého regiónu. 
Ferrata je pod vrcholom Pyramída, vedie k nej odbočka od modrej turistickej značky. Pohyb po ferratách je možný iba na vlastné riziko a s povinnou výbavou - výstroj(ferratový set). 

aplikácia_nitra_na_7_pahorkoch

Mesto Nitra a Nitrianska organizácia cestovného ruchu v roku 2019 pripravili aplikáciu Nitra na 7 pahorkoch. 
Nitra na 7 pahorkoch je mobilná aplikácia, ktorá vás pútavým spôsobom prevedie po siedmych kopcoch, na ktorých stojí mesto pod Zoborom. Spoznáte jednotlivé lokality, dozviete sa praktické informácie ohľadom dostupnosti a dopravy a prečítate si legendárne príbehy z dávnych čias. Aplikácia vám lokality sprostredkuje aj vďaka množstvu fotografií a pomôže tiež s navigáciou ku každému pahorku. S technológiou rozšírenej reality si môžete prezrieť stratenú podobu Zoborského kláštora.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yahart.sedempahorkov&hl=en

 

 

Reportáž na Rádiu Slovensko
Spolu s redaktorom RTVS sme ukázali návštevníkom mesta Nitru, ako mesto na siedmich pahorkoch. Navštívili sme spolu hradný vrch a Kalváriu. Reportáž bola odvysielaná na Rádiu Slovensko v relácii Rádiovíkend v sobotu 5.1.2019.
http://slovensko.rtvs.sk/relacie/radiovikend-pozvanky-a-reportaze/184363/na-potulkach-v-okoli-nitry

Podcasty na Rádiu Vlna 18.2.2023

https://radiovlna.sk/kategoria/vylet-na-vlne-s-didianou/

 

 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Objavte Nitru na siedmich pahorkoch (2018) Veľkosť: 365 kB Formát: pdf Dátum: 5.3.2020
Potulky po 7 pahorkoch Nitry (2022) Veľkosť: 16.9 MB Formát: pdf Dátum: 14.2.2024