Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Sprievodcovský servis

Vitajte v starobylej historickej Nitre, ktorej mestské práva udelil 2. 9. 1248 Béla IV. za záchranu života v boji proti Tatárom. Prvé historické správy o Nitre sa týkajú hradu, jeho existencia je dokázaná už v 30-tych rokoch 9. storočia. Na jeho území dal knieža Pribina postaviť prvý kresťanský kostolík. Pozývame Vás na prechádzku starým mestom, ktorého cestičky a zákutia dýchajú a žijú slávnou históriou.

Nitra je stále krásna, príťažlivá, zaujímavá ...
Nenechajte si ujsť príležitosť a presvedčte sa sami. 

 

Ponuky na prehliadku mesta so sprievodcom

 1. Uličkami Horného mesta
  Nazrieme do bývalého Františkánskeho kláštora s priľahlým kostolom, popri mocnom Corgoňovi prejdeme historickým Pribinovým námestím a pokoríme najvýznamnejší z nitrianskych pahorkov - starobylý Nitriansky hrad. Tu nás čaká prehliadka Katedrály sv. Emeráma, výstup na hradnú vežu, prehliadka veľkomoravského valu v kazemate a objavenie biskupského pokladu v Diecéznom múzeu (minimálna dĺžka trvania prehliadky 2 h).
  V prípade záujmu možnosť vstupu do Diecéznej knižnice.

 2. Zákutiami Dolného mesta
  Prejdeme sa spolu pešou zónou, objavíme ukryté stopy histórie a minulosti, nazrieme do nitrianskej Synagógy, cez Farskú ulicu a Kostol Navštívenia Panny Márie, Na Vŕšok a cez Župné námestie do nitrianskeho parku.

 3. Stopy nitrianskych židov
  Bohatá história židovského obyvateľstva v Nitre nás zavedie do Synagógy, na Párovce, alebo na jeden z najväčších židovských cintorínov v Nitre. Vedeli ste, že v Nitre bola kedysi jedna z chýrnych židovských škôl, tzv. ješiva?

 4. Nitra, pradávne centrum kresťanstva
  Nitra, ako jedno z najstarších miest na Slovensku priam pozýva na prechádzku najstaršími dejinami Slovenska, ktoré sa viažu k príchodu sv. Cyrila a Metoda, k počiatkom kresťanskej kultúry vo východnej Európe. Prechádzkou viacerými cirkevnými pamiatkami ako Kostola Navštívenia Panny Márie, Kaplnky sv. Michala, Piaristického kostola sv. Ladislava, či starého kostolíka sv. Štefana Kráľa na Párovciach si priblížime kresťanstvo a jeho kultúru u nás.

 5. Zoborský kláštor a Zoborské vrchy
  Mohutný vrch nad Nitrou, zvaný Zobor je prvý vrch, ktorý vidieť v smere z juhu Slovenska a spolu s riekou Nitrou je ideálnym miestom pre vznik osídlenia. Mysleli si to aj stredovekí benediktíni, ktorí práve tu založili najstarší kláštor na území Slovenska, ako aj pustovníci sv. Svorad a Benedikt, ktorí pod jeho vrchom našli útočisko. Spoločne spoznáme, to čo nám tu zanechali a zdatnejší môžu spolu s nami vystúpiť pod vrchol Zobora na Pyramídu, odkiaľ je krásny výhľad na mesto.

 6. Kalvárskym vŕškom...
  Pod vrchom zelená planina bol oddávna kostol.. tak sa píše v starých spisoch o tomto čarovnom mieste. Objavte ho spolu s nami a započúvajte sa do rozprávania o historkách z Kalvárie pri spoločnom výstupe na vŕšok. Misijné múzeum v bývalom kláštore nazarénov ponúka veľa zaujímavých predmetov z ciest bratov verbistov.

 7. Večerná prehliadka Nitry
  Pešia exteriérová prehliadka s legendami a zaujímavosťami Svätoplukovo námestia, prechodom tajomnými uličkami opradenými legendami k Pribinovmu námestiu, rozprávanie o Corgoňovi, Pribinovi, pohľad na večernú Nitru.

 8. Rozprávanie o nitrianskych legendách
  Prechádzkou po meste musíte dať pozor, aby ste v Hornom meste popri mohutnom Corgoňovi nestretli aj bezhlavého mnícha, ktorý sa tu zjavuje. Spomenieme si aj na legendu o Svätoplukovi a jeho troch prútoch, na Maurovu legendu alebo na slepého Vazula a jeho príbeh. Nitrianske povesti sú plné spomienok na epidémie, požiare a strašidelné príbehy, ktoré spolu odhalíme.

 9. Nitrianska secesia
  Nitrianska secesia je architektonický príbeh odohrávajúci sa aj v Nitre. Nádherná "Art Nouveau" nás neočarí iba vo Viedni prostredníctvom Gustava Klimta a jeho úžasných diel, ale je prítomná aj v starobylej Nitre! Poďte s nami na prechádzku hravým a krásne prírodným obdobím nitrianskej secesie a zadívajte sa Klimtovými očami na veci dávno známe! 

 10. Prechádzka dejinami umenia
  Spoločný príbeh architektúry a umenia jednotlivých slohových období nás zavedie do Dolného a Horného mesta pohľadom dobových staviteľov a ich architektov. Objavíme spolu rozety, portály, vitráže, fiály, poprechádzame sa románskym slohom, renesanciou, barokom aj inými slohmi a nájdeme krásu skrytú v umení okolo nás.

 

  

 Cenník sprievodcovských služieb

V slovenskom jazyku

Cena za hodinu


Cena za každú
ďalšiu začatú polhodinu

1 až 10 osôb

    18 €

           9 €

11 až 20 osôb

    21 €

          10,50 €

21 až 30 osôb

    24 €

          12 €

31 až 40 osôb

    26 €

          13 €

V cudzom jazyku

 

 

1 až 10 osôb

    26 €

          13 €

11 až 20 osôb

    29 €

          14,50 €

21 až 30 osôb

    32 €

          16 €

31 až 40 osôb

    35 €

          17,50 €

 

Cenník nezahŕňa vstupy do jednotlivých pamiatok (Synagóga, hradný areál, Diecézne múzeum, kazematy).
Sprievodcu je potrebné objednať minimálne 3 dni vopred.
Písomnú objednávku zaslať mailom na info@nitra.sk alebo priniesť osobne do Turistického informačného centra Nitra, Štefánikova 1, Nitra.
Stretnutie sprievodcu so skupinou sa odporúča pred Turistickým informačným centrom Nitra.
Dĺžku prehliadky odporúčame cca na 2 hodiny.
V prípade neuskutočnenia akcie (zo strany zákazníka), zákazník zaplatí poplatok za hodinu sprevádzania.
Možnosť platby v hotovosti, platobnou kartou alebo na faktúru.
V prípade objednania sprievodcovských služieb na ½ hod. platí 50% z ceny pri objednaní minimálne jednej celej hodiny.
Ceny sú uvedené vrátane 20% DPH.


Fakturačná adresa: 

MESTO NITRA
Mestský úrad v Nitre
Odbor TIC 
Štefánikova 60
950 06  Nitra 

Fakturačné údaje:
IČO 00 308 307
DIČ 202 110 2853
IČ DPH SK 202 110 2853 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Ponuky na prehliadku mesta so sprievodcom Veľkosť: 255 kB Formát: pdf Dátum: 3.3.2020