Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

O Nitre

Nitra je jedným z najstarších miest na Slovensku, ktoré vzniklo na siedmich pahorkoch. Dá sa o nej povedať, že predstavuje raj pre archeológov. Okrem bohatej histórie je Nitra známa aj ako centrum poľnohospodárstva, či mesto mladých, keďže tu sídlia dve vysoké školy, a to Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita.

Územie Nitry je takmer tridsaťtisíc rokov nepretržite obývané. V Nitre sídlil knieža Pribina, ktorý dal v meste postaviť a vysvätiť prvý kresťanský kostol na Slovensku. Kráľ Rastislav na toto územie pozval solúnskych bratov Konštantína a Metóda, aby medzi našimi predkami šírili kresťanskú vieru v ich rodnej reči. Konštantínovi tiež vďačíme za prvé slovanské písmo- hlaholiku.

Najdominantnejšou pamiatkou mesta je Nitriansky hrad, ktorý bol už v minulosti mocnou pevnosťou, ktorá odolala aj Mongolským útokom. Do hradu sa vchádza z Horného mesta. Horné mesto je najpôsobivejšia časť Nitry, ozdobená vzácnymi historickými budovami, akými sú napríklad Kostol sv. Petra a Pavla, Malý a Veľký seminár s diecéznou knižnicou, v ktorej sú stovky vzácnych kníh, prvotlačí a rukopisov, Kluchov palác, ktorého roh podopiera kamenný obor Atlanta, Nitranmi dôverne nazývaný Corgoň. Nitriansky hrad spolu s opevnením je najväčším stredovekým hradiskom.

Nitra- to sú aj nové štvrte a sídliská, ulice a cesty, parky a parčíky, reliéfy a sochy, sú to aj nové moderné budovy, upravené priestranstvá, podniky a závody. Uskutočňujú sa tu aj pravidelné výstavy v areáli Agrokomplexu, jedinom výstavisku tohto druhu na Slovensku. 

Každoročne sa v Nitre konajú kultúrne, športové a spoločenské podujatia, z ktorých stojí za zmienku Nitrianske kultúrne leto, Nitra, milá Nitra..., Divadelná Nitra, Nitrianska hudobná jeseň, Vianočná Nitra a mnoho ďalších.


Zaujímavosti:
Počet obyvateľov:  75 741 (k 1. 1. 2024)
Rozloha mesta:  100,45 km2

Nitra je v súčasnosti piatym najväčším mestom na Slovensku.

Nitra leží na území rozprestierajúcom sa medzi masívom Zobora (587 m) a vrchmi (Kalvária 215 m, Šibeničný vrch 218,5 m), ktoré možno považovať za časť Tribečského pohoria oddeleného riekou Nitrou od hlavného masívu. Nadmorská výška sa pohybuje od 138 do 587 metrov nad morom.

Poloha mesta Nitry je daná týmito krajnými súradnicami:
48° 17´18´´ severnej šírky (Čermáň)
48° 20´15´´ severnej šírky (Zobor)
18° 04´00´´ východnej dĺžky (Mlynárce)
18° 06´30´´ východnej dĺžky (mesto Nitra)

GPS: S48˚ 18´ 25´´, V 18˚ 5´ 11´´

Video