Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nitriansky mestský park

Nitriansky mestský park pôsobí ako zelená oáza uprostred rušného mesta. Hlavne v lete je vyhľadávaným miestom oddychu a zábavy. Rozloha parku je 20 ha a skladá sa z troch častí z rôznych časových období. Najstaršia je najsevernejšia časť parku nazývaná Starý park Sihoť, založená v polovici 19. storočia. Pôvodne tu koryto rieky Nitra a bývalý vykopaný mlynský náhon ohraničovali rovinatý zamokrený ostrov pod názvom Sihoť.

Park prešiel v rokoch 2022 - 2024 rozsiahlou revitalizáciou.
Slávnostné otvorenie revitalizovaného parku bolo 1. júna 2024).
Pri revitalizácii sa menili chodníky, verejné osvetlenie, lavičky, ležadlá, stojany na bicykle, odpadové koše. Pribudla nová výsadba, ošetrili sa stromy aj ostatné dreviny. Pribudli nové ihriská, vynovila sa žabia fontána, vznikla pikniková lúka, miesta na opekanie, streetworkoutové stroje na cvičenie, mólo nad zvieracou oborou.


Zvieratá sa presťahovali do novej zvieracej obory. Nachádza sa medzi jazerom Sihoť a hydrocentrálou. Súčasťou obory je aj  vyhliadkové mólo, ktoré umožňuje pozorovať obyvateľov parku z bezprostrednej blízkosti. V jednej časti obory budú mať zvieratá súkromie, priestor na oddych od ľudí.
Zvieratá sa nesmú kŕmiť prineseným jedlom. Ide o bezpečnosť zvierat, domáca strava im môže poškodiť tráviaci trakt. Ak chcete priniesť jedlo pre zvieratá je potrebné ho odovzdať správcovi, ktorý sa o zvieratá stará a posúdi vhodnosť prineseného jedla. Zvieratá v parku sú pravidelne kŕmené.
Automat s krmivom sa nachádza pred vstupom pri móle vedúcom do obory.

Vodník Žblnko, ktorý bol do roku 2023 súčasťou Žabej fontány, je presťahovaný k mŕtvemu ramenu rieky. V jeho okolí vzniklo atraktívne detské ihrisko s vodnými prvkami.

Žabia fontána od akademického sochára Júliusa Bártfaya sa tak vrátila k svojmu pôvodnému vzhľadu z roku 1935. Vodník k fontáne pribudol až o desaťročia neskôr.

V rámci parku budú rôzne prevádzky ponúkajúce nápoje či niečo na zahryznutie, od bufetu až po kaviarne.
Pribudli grily, ktoré môžu návštevníci používať bezplatne. Rezervácia vopred nie je nutná. Grily sú určené výhradne na tuhé palivo (suché drevo alebo drevené uhlie), ktoré je potrebné priniesť si z domu.

Kohútik s pitnou vodou aj s umývadlom sa budú nachádzať pri toaletách. Pitná voda tu bude zároveň slúžiť ako zázemie ku grilom. Bude k dispozícii spolu s toaletami.

Miesto na koncerty, pódium a hľadisko sa nachádza pri veľkej piknikovej lúke, medzi grilmi a bufetmi, na mieste bývalého detského ihriska. Je tu pripravené miesto aj s technickým zázemím na rôzne vystúpenia a koncerty. Pódium však nebude v rámci parku osadené natrvalo. V parku tiež ostal zachovaný hudobný pavilón pred Biskupským hostincom.

Detské ihriská sú v parku pri hospodárskom dvore. Tam, kde je somárik, je ihrisko pre menšie deti a vodné ihrisko. Medzi žabou fontánou a riekou je zase veľké detské ihrisko a fitpark. Celkovo je v parku vyše 50 hracích prvkov.

Na ploche, kde boli kedysi detské ihriská je vytvorená pikniková pobytová lúka a priestor na podujatia, vystúpenia, koncerty.

Bludisko už v mestskom parku nie je, bolo odstránené vzhľadom na jeho nevyhovujúci technický stav.

Ikonický detský kolotoč sa nachádza v mestskom parku už viac ako 60 rokov. Keďže nespĺňa prísne bezpečnostné normy nemôže slúžiť svojmu pôvodnému účelu. Tento zrenovovaný historicko-umelecký artefakt je však stále neodmysliteľnou súčasťou Starého parku.

Pod hracími prvkami je dopadová plocha liata prižová dlažba (EPDM). Patrí medzi najbezpečnejšie materiály pre doskoky detských nožičiek. Na detských ihriskách sú nerezové šmýkačky, ktoré sú trendové, ľahšie sa udržujú a majú dlhšiu životnosť. Veľa z nich sa podarilo umiestniť na tienisté miesta.

Mestský park je po rekonštrukcii bezpečnejší, lepšie osvetlený, pribudol aj kamerový systém napojený na policajný pult mestskej polície. Pribudli správcovia parku, ktorí sa o park budú starať na dennej báze, a ktorí budú dbať aj na bezpečnosť návštevníkov. Bezpečnejší je aj vzhľadom na stav a odolnosť drevín – stromy v parku sú plošne ošetrené.
Vzhľadom na meniacu sa klímu je odporúčané pri extrémnom počasí a silnom vetre park nenavštevovať.

 

Sieť vychádzkových chodníkov je usporiadaná do hviezdy rozbiehajúcej sa od ústrednej Žabej fontány.  Fontána pochádza z roku 1935 a je dielom nitrianskeho sochára Júliusa Bartfaya. Hlavná promenáda smeruje ku klasicistickej letnej kaviarni, ktorú dal v roku 1831 postaviť biskup Jozef Wurum. Kaviareň bola zrušená po roku 1945, teraz však znovu funguje pod názvom Starý biskupský hostinec.

V strednej časti nazývanej Spojovací park sa nachádza letné kúpalisko. Ponad jeho bazény obklopené zeleňou je krásny výhľad na Nitriansky hrad. Stojí neďaleko od prvého nitrianskeho kúpaliska, ktoré postavili na rieke Nitra v roku 1868. Jeho zakladateľom bol nestor nitrianskeho športu Július Gisser. Zaslúžil sa o rozvoj azda všetkých druhov športov, ktoré sa pestovali v Uhorsku v druhej polovici 19. storočia.

Južná časť areálu sa nazýva Nový park. Jeho súčasťou sú dve jazeráVeľká a Malá Hangócka, ktoré sú obľúbenými miestami rybárov. 

Z hľadiska zastúpenia stromov a kríkov sú jednotlivé časti parku veľmi odlišné vekom i druhovým zložením. Najpočetnejším druhom je lipa malolistá a jaseň štíhly. Zo vzácnych druhov v Starom parku rastie stálozelený dub turnerov, ktorý ako jediný strom v parku má zelené listy po celý rok. Nájdete ho vedľa promenády na pravej strane smerom k Žabej fontáne. Pri Žabej fontáne rastie pagaštan paviový, ktorý je nápadný najmä v júni, kedy kvitne veľkými červenými kvetmi.
V Novom parku sú najpočetnejšie  brezy bradavičnaté a topole čierne.
Z dendrologicky zaujímavých stromov je to napríklad ginko dvojlaločné pri chodníku pred kúpaliskom, paulovnia plstnatá či najvzácnejší ihličnatý strom sekvojovec mamutí. Na brehu malého jazierka rastie ambrovník styraxový, ktorý má výrazné vínovo červené sfarbenie listov.

 

Mestský_park_Sihoť,_časť_Starý_park_(mapa)_1