Fráter Cyprián liečiteľ
Najznámejším kamaldulským mníchom je určite fráter Cyprián. Tento vzdelaný muž začínal svoj pustovnícky život práve na Zobore, kde 21. októbra 1752 zložil rehoľný sľub v kamaldulskom Kláštore sv. Jozefa. Vynikal v lekárstve a prírodných vedách. Vlastným menom Franz Ignatz Jäschke sa narodil v rodine krajčíra dňa 28. júla 1724 v Polkoviciach, v nemeckom Sliezsku (dnes časť Poľska). Študoval vo Wroclawi. Na svoju dobu bol všestranne vzdelaný muž. Zaoberal sa medicínou, botanikou, farmáciou, alchýmiou, ale aj mechanikou a kozmológiou. Žil vo viacerých kláštoroch a s veľkou pravdepodobnosťou aj v Taliansku, kde získal botanické, floristické a bylinkárske vedomosti. Pravdepodobne v súvislosti s pobytom v Taliansku si začal uvádzať za svojím menom prímenie Italus (Talian). Väčšinu svojho života prežil v Červenom kláštore, kam prišiel ako skúsený liečiteľ, lekár, lekárnik a botanik v roku 1756, kde žil do konca svojho života až do roku 1775. Kamalduli v Červenom kláštore zriadili na prvom poschodí konventu lekáreň. Jej správcom bol v rokoch 1756-1775 práve chýrny ránhojič Cyprián. Liečil odvarmi z bylín, tinktúrami, čajmi, vedel výborne naprávať zlomeniny a púšťať žilou. Jeho zásluhou sa kláštorná lekáreň stala známou v širokom okolí. Dodnes sa o nej hovorí, že patrila k najstarším v strednej Európe.
Cypriánovým celoživotným dielom je herbár z roku 1766. Je to vzácne dielo, rarita. Kniha je viazaná v tmavej koži s rozmermi 39 x 23 x 10 cm. Začína sa dvoma stranami textu: Úvahy a sentencie frátra Cypriána, jeho názory na vtedajšiu lekársku vedu. Ďalšiu stranu napísal neznámy ctiteľ. Vo veršoch vychvaľuje všestranný talent a schopnosti frátra Cypriána vykresľuje ho ako pobožného učenca, lekára, výrobcu svietidiel a zrkadiel, znalca tisícich remesiel. Na tretej strane je nakreslené veľké zrkadlo v rokokovom ráme, čo podľa jednej verzie odzrkadľuje obraz schopností Cypriána. Prvá časť herbára s rastlinami má 97 strán. Celkovo herbár obsahuje 283 exemplárov. Pri každej z nich je uvedený latinský, nemecký, grécky, poľský a slovenský názov. V druhej časti Cyprián zaznamenal svoje poznatky o chorobách a postupy pri ich prekonávaní. Zaujímavosťou je, že v herbári sa nachádzajú aj rastliny z juhu Slovenska. Žeby spod Zobora?
Motto frátra Cypriána:
Rastlina ani korenie nič nezmôže,
ak Boha nevzývaš zo srdca.
Kde boh prírode nepomôže,
tam je zbytočná každá práca.
Ján Kratochvíl
Zoborský skrášľovací spolok
Literatúra:
Wikipédia, Cyprián (mních):
https://sk.wikipedia.org/wiki/Cypri%C3%A1n_(mn%C3%ADch)
SAMUEL, M. a kol., 2014. Poznaj svoje mesto – História Zoborského kláštora II.: Kamalduli a kláštor sv. Jozefa In: NitraDen.sk. [online] NitraDen.sk, 04.05.2014. Dostupné na: https://nitraden.sk/poznaj-svoje-mesto-historia-zoborskeho-klastora-ii-kamalduli-klastor-sv-jozefa/
Červený kláštor, oficiálna stránka obce:
https://www.cervenyklastor.sk/domains/cervenyklastor.sk/item/lietajuci-cyprian/
Múzeum Červený kláštor: https://muzeumcervenyklastor.sk/
Text k obrázkom:
1. Fráter Cyprián
2. Herbár frátra Cypriána
3. Herbár
4. Areál Červeného kláštora (Wikipédia)
5. Letecký pohľad na Červený kláštor (Obec, Červený kláštor)
Sondy do pokladov zoborského kláštora - všetky ostatné témy