Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Obytný súbor Kolónia župných domkov

Misionárska 1 – 25
Architekt: František Krupka
Staviteľ:  Spojená stavebná účastinárska spoločnosť
Projekt: 1927
Realizácia: 1928 – 1929

 

František Krupka pre Nitru navrhol viacero bytových domov na ktorých je možné sledovať jeho postupný prechod od klasicizujúceho architektonického jazyka a rondokubizmu k čoraz jednoznačnejšej moderne. Od štátu dostal aj zákazku na súbor bytových domov pre župných úradníkov, ktorý naprojektoval v roku 1927. Dnes ho možno považovať za najhodnotejší moderný obytný súbor v Nitre.

Pod dohľadom Správy stavby Kolónie župných obytných domov bola Kolónia dostavaná na svahoch Kalvárie v roku 1929.

Je premysleným autonómnym urbanistickým celkom, ktorý sa nad mestom vznášal ako fantazijná vidina ideálneho mesta budúcnosti, kým ho po druhej svetovej vojne to reálne mesto postupne nepohltilo. Architektúra Kolónie je zjednodušená, no nie je nevýtvarná. Architekt stále dbal na celkovú symetriu súboru aj jednotlivých domov. Vybranými architektonickými prvkami zvýraznil kľúčové časti architektúry tak, aby vyzdvihol jej anatómiu. Zvolil si pritom obdobný jazyk, aký v tom čase Michal M. Scheer použil pri niektorých svojich žilinských stavbách, napr. v prípade rodinného domu v Žiline na Závaží (1926 – 1927). Či už ide o jednoduché rímsy, ktoré podčiarkujú tvaroslovie fasád a združujú okná jednotlivých bytových jednotiek, alebo ide o vyzdvihnutie vstupnej časti prelamovaným portálom, vyskladaným z neomietnutej tehly. Za mimoriadne efektný čelný pohľad na súbor kubusov jednotlivých domov možno vďačiť rozhodnutiu architekta prevýšiť hlavné priečelia asi o tretinu a za ne umiestniť nevnímateľné klasické pultové strechy.

Súbor je zložený z deviatich bytových domov. V prvých troch radoch sú striedavo rozmiestnené štvorbytové domy. Areál ukončuje najvyššie postavená trojpodlažná bytovka s piatimi vchodmi. Aj ona bola navrhnutá ako opakovaný štvorbytový dom. Komplex poskytoval štandardné jednoizbové byty, no bez samostatných kúpeľní. Spolu s práčovňou boli umiestnené v suteréne ako spoločné pre všetkých obyvateľov vchodu.

Krupkovo dielo bolo v roku 1998 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

 

Súbor_krajinských_domkov_(kolónia_župných_domkov)_Nitra

 

 

Čerpané z knihy:  Juraj Novák, Richard E. Pročka: Architektúra 20. storočia v Nitre. Stav poznania.
Edícia Nitrianske kultúrne dedičstvo. Rok vydania 2016.