Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Na Vŕšku

Kaplnka sv. Michala
Baroková kaplnka sv. Michala stojí na svahoch vyvýšeniny Na Vŕšku, nazývanom tiež „Na Andrášku“, na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného komplexu a cintorína.    V roku 1739 ju dal postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru. V roku 1894 dal biskup Bende kaplnku obnoviť, odstrániť vežičku a zbúrať sakristiu. V tejto podobe sa zachovala do súčasnosti.
V kaplnke sa nachádza nástropná maľba s motívom Krstu Krista, ktorej autorom je E. Messányi. Oltárny obraz z konca 18. storočia  je súčasťou hlavného oltára z 30. rokov 20. storočia. Okná lode majú figurálnu vitráž, znázorňujúcu sv. Annu a sv. Alžbetu. Vitráže okien svätyne predstavujú Nepoškvrnené Počatie a P. Máriu Immaculatu. Zaujímavosťou je aj socha sv. Michala Archanjela od sochára J. Bártfaya z 30. rokov 20. storočia.
Kostolík je jednoloďový s valenou klenbou s lunetami, má 1 oltár s obrazom sv. Michala Archanjela a bočný oltár sv. Jozefa.
Je postavený v barokovom štýle, jeho fasáda je členená reliéfmi z krížovej cesty. Krížovú cestu vytvoril nitriansky zlatník a sochár Elemír Jozef Meszáros.
V roku 1949 bol pred kaplnkou odhalený pamätník obetiam vojny.
Vedeli ste, že pod podlahou sa nachádza krypta s tridsiatimi hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771?


Historická komunikácia s mestskou studňou
Mestská studňa slúžila v novoveku Nitranom ako zdroj pitnej vody. V roku 2010 prebehla rekonštrukcia ulice vrátane opravy historickej kamennej dlažby a studne s novoosadenou mrežou od akademického maliara M. Žilíka, ktorá symbolizuje mapu Európy.

Socha Sedembolestnej Panny Márie, stojaca neďaleko mestskej studne, bola postavená v roku 1763.

Kostol Navštívenia Panny Márie
Kostol Navštívenia Panny Márie dal postaviť biskup Imrich Palugyay. S výstavbou kostola sa začalo v roku 1852. Po smrti staviteľa Františka Částku v roku 1855 pokračoval v stavbe viedenský staviteľ J. Szmatos, no dokončil ju však až nitriansky staviteľ A. Herwerth v roku 1861. Donátora pripomína pamätná tabuľa, umiestnená v interiéri kostola. Kríž na vrchole veže bol slávnostne osadený 5.11.1856. Dokončenia stavby sa však zakladateľ nedožil, preto posviacku chrámu a kláštora vykonal 8. septembra 1861 jeho nástupca na biskupstvom stolci Augustín Roškoványi.
Spomedzi všetkých kostolov v Nitre patrí Kostol Navštívenia Panny Márie medzi najnavštevovanejšie. Novorománsky trojloďový kostol s troma emporami má hlavnú loď krytú hviezdicovou klenbou. Hlavný oltár je drevený a má tri obrazy predstavujúce sv. Imricha, sv. Vincenta de Paul a Pannu Máriu so sv. Alžbetou., ktoré namaľoval viedenský maliar Schiller. Pod obrazmi sú umiestnené sochy dvanástich apoštolov. Medzi ďalšie hodnotné súčasti mobiliáru patrí aj rezbársky zdobená a pozlátená kazateľnica a dar pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorý mu venovali mestá Nitra a Považská Bystrica počas je návštevy na Slovensku v roku 1996. Pod kostolom sa nachádza krypta, v ktorej boli pochovávané rehoľné sestry Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (Vincentky).
Kostol bol rekonštruovaný v roku 1911 a v štyridsiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Najväčšie škody utrpel počas 2. svetovej vojny, keď sa časť veže zrútila spolu so stropom.
Medzi výraznú ozdobu kostola patrí ihlancovitá veža so štyrmi vežičkami, v ktorej sú umiestnené tri zvony. Každý zvon má inú veľkosť. Najmenší zvon má priemer 92 cm, stredný zvon je o priemere 108 cm a najväčší zvon má priemer až 121 cm.
Vedeli ste, že v krypte pod kostolom sa naposledy pochovávalo v roku 1946?
Leží tu 35 sestier a 7 civilov, ktorí boli zamestnaní v kláštore. Približne 20 miest je ešte voľných.