Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Tekovské múzeum Levice

Lokalita:  Levice
Trasa:  Nitra – Vráble - Levice
Vzdialenosť od Nitry:  45,5 km
Iné atraktivity v okolí:  kúpalisko Margita Ilona, Skalné obydlia v Brhlovciach, kúpalisko v Santovke, Bohunický vodný mlyn, pamätná izba Franza Schuberta, Levický hrad

Vzniklo v roku 1927 vďaka vrábeľskému poštmajstrovi Jozefovi Nécseymu, ktorý daroval svoju rozsiahlu zbierku archeologických predmetov z okolia Vrábľov a Dolného Požitavia, národopisných predmetov zo severnej časti Tekovskej župy a okolia Zvolena, obrazov, rodinného archívu a kníh mestu Levice a týmto sa začína písať história levického múzea. V súčasnosti pôsobí ako regionálne vlastivedné múzeum so zameraním na ľudovú kultúru a prírodné vedy a sídli v areáli najvýznamnejšej kultúrnej pamiatky v regióne - Levický hrad. Tekovské múzeum vlastní vyše 100 000 kusov zbierkových predmetov z oblasti histórie, archeológie, ľudovej kultúry, výtvarného umenia, numizmatiky a živej a neživej prírody.
V súčasnosti môžete v priestoroch Kapitánskej budovy a Dobóovského kaštieľa navštíviť výstavy rôznorodého tematického zamerania a stálu expozíciu. Táto je zameraná na archeologické lokality v regióne, históriu levického hradu a lekárnictva, spoločenský život v meste Levice, remeslám, Augustu 1968 a Ľudový odev.

Kontakt:  www.muzeumlevice.sk