Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kaplnka sv. Michala

Baroková Kaplnka sv. Michala stojí na svahoch vyvýšeniny Na Vŕšku, nazývanom tiež „Na Andrášku“, na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného komplexu a cintorína.    V roku 1739 ju dal postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru. V roku 1894 dal biskup Bende kaplnku obnoviť, odstrániť vežičku a zbúrať sakristiu. V tejto podobe sa zachovala do súčasnosti.

V kaplnke sa nachádza nástropná maľba s motívom Krstu Krista, ktorej autorom je E. Messányi. Oltárny obraz z konca 18. storočia  je súčasťou hlavného oltára z 30. rokov 20. storočia. Okná lode majú figurálnu vitráž, znázorňujúcu sv. Annu a sv. Alžbetu. Vitráže okien svätyne predstavujú Nepoškvrnené Počatie a P. Máriu Immaculatu. Zaujímavosťou je aj socha sv. Michala Archanjela od sochára J. Bártfaya z 30. rokov 20. storočia.

Kostolík je jednoloďový s valenou klenbou s lunetami, má 1 oltár s obrazom sv. Michala Archanjela a bočný oltár sv. Jozefa. Je postavený v barokovom štýle, jeho fasáda je členená reliéfmi z krížovej cesty. Krížovú cestu vytvoril nitriansky zlatník a sochár Elemír Jozef Meszáros.

V roku 1949 bol pred kaplnkou odhalený pamätník obetiam vojny.

  •  Vedeli ste, že pod podlahou sa nachádza krypta s tridsiatimi hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771?

Kontakt:
Farský úrad Dolné mesto, Farská 18
tel. +421 37 652 2008, https://nitra.dm.nrb.sk/