Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Svätoplukovo námestie

Mestský dom /bývalá radnica/
Neorenesančná budova radnice bola postavená v roku 1880 podľa projektu nitrianskeho staviteľa Jána Lyku na mieste pôvodného mestského domu. Stavba bola veľmi reprezentatívna, o čom svedčí aj fakt, že v roku 1882 tu bol ubytovaný so svojím sprievodom rakúsko-uhorský arciknieža Jozef. Dnešnú podobu nadobudla táto budova v 20.storočí.
Dnes tu sídli turistické informačné centrum – NISYS a Ponitrianske múzeum. Regionálne múzeum spravuje takmer 84 000 kusov zbierkových predmetov, medzi ktoré patria aj unikátne pozlátené plakety z Bojnej.


Divadlo Andreja Bagara
Prvé nitrianske divadlo bolo postavené v roku 1883 s kapacitou 360 miest (základný kameň na stavbe divadla položený 1 júla 1882. Výstavba začala 1. októbra 1882 a Nemzeti szinhaz ( Národné divadlo) bolo slávnostne otvorené 19. novembra 1883). Deväť metrov široké javisko bolo osvetlené petrolejovými lampami. Nitra mala v tom čase asi deväť tisíc obyvateľov. Budova stála na ploche terajšieho divadla a slúžila nitrianskej verejnosti až do jej zničenia leteckou bombou v druhej svetovej vojne. Tým však nezanikla snaha o obnovenie profesionálnej divadelnej scény v meste. Tá sa vytvorila v budove Národného domu a súčasne telocvični TJ Sokol. Na divadelné účely upravený priestor slúžil od decembra 1949 - plných 43 rokov.

V roku 1992 sa Divadlo Andreja Bagara presťahovalo zo svojej starej budovy a odvtedy pôsobí v jednej z najväčších a najmodernejších divadelných budov na Slovensku. Dva hracie priestory - Veľká sála s kapacitou 577 miest a Štúdio so 120 až 150 miestami variabilného usporiadania - sú predpokladom nerušeného chodu polyfunkčného divadelného stánku a vytvárajú ideálne podmienky na vznik, prezentáciu a percepciu moderného javiskového diela.
Budova Divadla Andreja Bagara s exkluzívnymi interiérmi je ideálnym priestorom na rozmanité kultúrno-spoločenské podujatia: vystúpenia hudobných telies, tanečných súborov rôznych žánrov, akadémie, televízne záznamy, či priame prenosy zábavných relácií a pod. K dispozícii je Divadelná reštaurácia a Kaviareň s pestrou ponukou jedál a nápojov, vhodná na usporadúvanie slávnostných recepcií.

Nitrianske krajové divadlo, neskôr aj Krajové divadlo Nitra, vzniklo na prelome rokov 1949/50. Od roku 1979 nesie meno významného slovenského herca, režiséra, pedagóga a organizátora divadelného života - Andreja Bagara. Za 60 rokov svojej činnosti súbor prekročil rámec takzvaného regionálneho zájazdového divadla a stal sa uznávanou konštantou v stavbe slovenského profesionálneho činoherného divadla. Získal si publikum doma i v zahraničí. Inscenáciami divácky atraktívnymi aj formálne príťažlivými. Tvorbou myšlienkovo aj esteticky náročnou. Nikdy sa nebránil nevychodeným cestám tvorivého hľadania nového divadelného jazyka. Neraz experimentoval, dával priestor mladým ambicióznym tvorcom, zdravo umelecky riskoval a prekvapoval svojimi umeleckými výsledkami.

Veľkými divadelnými sviatkami pre návštevníkov a divadelníkov zo Slovenska i zo zahraničia sú divadelné festivaly. Od roku 1973 sa vždy v poslednom májovom týždni uskutočňuje stretnutie slovenských činoherných profesionálnych divadiel s názvom Májová divadelná Nitra. Od roku 1992 je nitrianske divadlo každoročne v poslednom septembrovom týždni miestom konania Medzinárodného divadelného festivalu DIVADELNÁ NITRA.


Mariánsky stĺp
Mariánsky stĺp dal opätovne postaviť v roku 1881 nitriansky biskup Augustín Roškováni. Pôvodná socha bola postavená mešťanmi v roku 1740 na pamiatku ukončenia morovej epidémie.

Meštiansky dom /Štefánikova trieda 2/
Najstaršia budova  Dolného mesta pôvodne zo 16. storočia. V rokoch 1700 - 1703 v nej bolo umiestnené prvé piaristické gymnázium v Nitre.  Dnes je využívaná na komerčné účely.

Pošta
Pôvodná účelová funkcionalistická stavba postavená v r.1929 -1931 podľa projektu českého architekta Josefa Mareka. Patrí medzi významné architektonické diela medzivojnového obdobia.

Pešia zóna
Úprava pešej zóny bola dokončená v roku 1996, všetky prvky v nej majú historicko-archeologický význam. Sú tu umiestnené kovania s tepanou výzdobou, bronzové mreže, fontánky, hudobné hodiny, aj rukoväť honosného meča zabodnutého do dlažby ako symbol mierumilovnosti  tu žijúceho národa od akad. maliara M. Žilíka.


Historické fotografie a fotografia "Svätoplukove námestie z vtáčej perspektívy" sú zo stránky Klubu priateľov starej Nitry.