Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

NPR Parížske močiare

Lokalita:  Gbelce

Trasa:  Nitra - Gbelce
Vzdialenosť od Nitry:  70 km
Iné atraktivity v okolí:  kúpalisko Nové Zámky, pevnosť Komárno

Parížske močiare sa dostali do zoznamu chránených nálezísk v roku 1966. Na území sa nachádza významná medzinárodne chránená lokalita vodného vtáctva. Jedinečná lokalita európskeho významu z hľadiska výskytu živočíchov, najmä vtákov, bola zaradená i do zoznamu močarísk chránených podľa Ramsarskej konvencie.

Parížske močiare sa nachádzajú na južnom Slovensku pri obci Gbelce v údolnej nive regulovaného potoka Paríž. Rozprestierajú sa pozdĺž asi 5 km úseku, močarisko pokračuje v úzkom páse ďalej na západ až po obec Strekov. Vodné plochy s porastami trstiny, pálky a ostrice sú vhodným biotopom pre hniezdenie ďalších významných druhov vtákov: chriašteľ malý, kačica chrapľavá a bučiačik močiarny.

V močarisku sa vyskytujú aj hlbšie miesta, kde nikdy voda neklesne pod povrch pôdy. Nájdete tu steblovku splývavú, žabníka skorocelového, nenápadnú plávajúcu vodnianku žabiu. V lagúnach s otvorenou vodnou hladinou rastie napr. horčiak obojživelný, v dolnej časti močiarov kvitne vodná bezkoreňová bublinatka obyčajná – jediná vodná mäsožravá rastlina v tejto lokalite. Jazierka s otvorenou vodnou hladinou sú v NPR vzácne.

www.novavieska.sk