Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Komárno

Lokalita:  Komárno
Trasa:  Nitra – Nové Zámky - Komárno
Vzdialenosť od Nitry:  67 km
Iné atraktivity v okolí:  Podhájska, Nové Zámky, vodný mlyn Kolárovo

Mesto pri sútoku Dunaja. Okolie je ideálne pre milovníkov vodných športov, pešej turistiky i cykloturizmu, ako aj pre poľovníkov a rybárov. Komárňanský pevnostný systém bol najväčšou a najsilnejšou fortifikačnou stavbou Rakúsko - Uhorskej monarchie.   Vznikol   v rokoch 1546 až 1557 prestavbou   hradu z  13. storočia. Hrot západného bastiónu Novej pevnosti nesie nápis: NEC ARTE, NEC MARTE (Ani ľsťou, ani silou). Tieto slová v plnej miere charakterizujú na svoju dobu dokonalý nedobytný pevnostný komplex. Dnes je pevnostný systém vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Obnovený, zrekonštruovaný Bastión VI. V roku 1995 dostal za príkladnú obnovu a využitie DIPLOM EUROPA NOSTRA. Pevnostný systém je v súčasnosti vojenským priestorom a verejnosť má sem prístup len cez Komárňanské  dni. 

Prehliadku Komárna možno začneme v centre pri Zichyho paláci na Námestí generála J. Klapku. Šlachtický palác dal postaviť gróf Zichy koncom 17. storočia. Pôvodne baroková stavba bola počas zemetrasenia v roku 1763 silne poškodená, v 19. storočí ju klasicisticky prestavali a rozšírili o dve krídla. V roku 1989 palác obnovili a v jednom z jeho častí umiestnili zbierky Podunajského múzea. V miestnostiach na poschodí je stála Expozícia novodobých dejín mesta.  V budove neďalekého Podunajského múzea, ktorá predstavuje pozoruhodnú pseudoromantickú stavbu z roku 1913, sa nachádza stála Expozícia starovekých a stredovekých pamiatok. Vysunutú expozíciu Podunajského múzea Rímske lapidárium, v ktorom sú prezentované rímske kamenno-sochárske pamiatky na Slovensku, umiestnili v bastióne VI. komárňanského pevnostného systému na severnom okraji mesta. (Návštevu treba nahlásiť v Podunajskom múzeu). Komplex budov bývalého dôstojníckeho pavilónu, ktorý sa nachádza v blízkosti Námestia gen J. Klapku, postavili v neogotickom slohu v rokoch 1858 až 1863. Neorenesančnú radnicu postavili v roku 1875 na základoch staršej stavby z roku 1725.   K sakrálnym pamiatkam patrí Kostol sv. Ondreja na Palatínovej ulici, Kostol sv. Rozálie na Námestí sv. Rozálie, klasicistický reformovaný kostol na Jókaiho  ulici, Vojenský kostol na Ulici františkánov, kalvínsky kostol na Námestí gen. J. Klapku a kostol  pravoslávnej srbskej cirkvi z roku 1754 na Palatínovej ulici.

Nádvorie Európy je názov unikátneho stavebného diela architektov z komárňanského Ateliéru Európa. Stavby na námestí reprezentujú historickú architektúru charakteristickú pre jednotlivé oblasti Európy .

Kontakt: www.komarno.sk