Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Rozhľadne v okolí

Rozhľadňa na Hôrke
GPS: 48.37092, 18.12277
Trasa na vyhliadku vedie z obce Podhorany (cca 800m) a je dobre vyznačená. Vedie najskôr po cestičke a potom do mierneho kopca. Vyhliadka má drevenú konštrukciu. Je vysoká 8 metrov a postavená bola v roku 2011. Jej charakteristickou črtou je kríž, ktorý sa týči na jej vrchole. Okolo nej sa nachádza prístrešok s lavičkami a ohnisko. Z rozhľadne je vidieť pohorie Tribeč s vrchom Žibrica, hrebene Malých Karpát a Považského Inovca.


Rozhľadňa Golianovo

Rozhľadňa je súčasťou cyklotrasy na postupne budovanej trase Nitra - Vráble a poskytuje výborný výhľad na celú Nitru a široké okolie dolného toku rieky Nitry. Nachádza sa na strete katastrov Golianova, Malého i Veľkého Cetína, nad rybníkom. Rozhľadňa má štvorcový pôdorys so stranou dlhou 15 metrov a dosahuje výšku 22 metrov. Výhľad ponúka z dvoch plošín, prvá je vo výške 9 metrov, druhá vo výške 19 metrov.


Rozhľadňa Radošinka

GPS: 48.414291, 18.009032
Rozhľadňa Radošinka sa nachádza na pomedzí obcí Čab, Šurianky a Nové Sady.
Má celodrevenú konštrukciu, ktorý sa týči do výšky 15 metrov. Z vyhliadkovej plošiny sú výhľady na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribečské pohorie a Strážovské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti je z rozhľadne vidieť celú nížinu až po Bratislavu. Okolie rozhľadne je pekne upravené, je tu prístrešok s posedením, súčasťou je aj informačná tabuľa a maľovaná mapa tejto oblasti. Prístup k rozhľadni je pešo alebo na bicykli po poľných cestách alebo autom – po ceste spájajúcej Šurianky a Nové Sady, a následne po poľnej ceste, ktorá vedie priamo na miesto.


Rozhľadňa Klasov

Rozhľadňa Klasov alebo aj rozhľadňa Dolná Nitra je 15 metrov vysoká drevená vyhliadková veža pri obci Klasov smerom na vinohrady.
Je identická s rozhľadňou Radošinka v Čabe. 
Rozhľadňa Klasov poskytuje výhľady na široké okolie, vidieť vrch Zobor a Tribečské pohorie, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy smerom na východ a nížiny na juhu. Rozhľadňa Klasov bola postavená ako podpora turizmu v regióne známym hlavne vinárskym turizmom. 

 

Rozhľadňa na Drieňovej
GPS: 48.47542, 18.48594
Odlesnený vrch Drieňová na obcou Jedľové Kostoľany ponúka sám o sebe krásne kruhové výhľady na široké okolie. Pôvodná kovovo-drevená rozhľadňa bola nahradená novou, ktorá má už celokovovú konštrukciu. Vyhliadková plošina ponúka výhľady na okolité obce i prírodu -  Inovec, Hrušov či Hostie, ale i žiriansku Žibricu a Zobor. 
Rozhľadňa je v nadmorskej výške 551,4 metrov. Vedie k nej značkovaný turistický chodník z Jedľových Kostolian (cca 1km). Trasa nie je náročná a je vhodná pre všetky vekové kategórie. 

 

Rozhľadňa na Vápniku
GPS: 48.18237, 18.64281
Neďaleko Levíc sa vypína nevysoký travertínový vrch Vápnik, ktorý je príjemným miestom pre relax či rodinné prechádzky v lone prírody. Na vrchu je osadený pamätník Šiklóš, ktorý je zároveň aj rozhľadňou. Rozhľadňa-pamätník bola postavená v roku 1961. Je vysoká 9 m, na vyhliadkovú plošinu vedie 41 schodov. Je z nej krásny pohľad na Levice, Levický hrad a okolie - Štiavnické vrchy s vrchmi Sitno a Priesel, Pohronský Inovec, Tríbeč či maďarské pohorie Novohradské vrchy. Je tam aj prístrešok so  stolom a lavicami, ohnisko so štyrmi lavicami a šíre priestranstvo ohraničené menším lesíkom.

 

Rozhľadňa na Marháte
GPS: 48.59466, 17.97076
Turistická rozhľadňa na vrchu Marhát bola vybudovaná v roku 2008. Je vysoká 17 m a ponúka výhľad tri samosprávne kraje - Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. Je prístupná z viacerých strán, od obce Hubina (Piešťany, Moravany), Bojná, Vozokany, Lipovník alebo Nitrianska Blatnica riadne značeným náučným chodníkom. Z obce Nitrianska Blatnica, od ktorej je vrchol vzdialený približne 5 km vedie k rozhľadni aj cyklotrasa.