Levice
Lokalita: Levice
Trasa: Nitra – Vráble – Levice
Vzdialenosť od Nitry: 45 km
Iné atraktivity v okolí: Brhlovce, Bohunice, Margita-Ilona
Mesto Levice leží vo východnej časti Podunajskej nížiny na jej rozhraní s výbežkami Štiavnických vrchov. Prvá písomná správa o Leviciach pochádza z roku 1156. O Ďalších osudoch sídla úzko spojeného s existenciou Levického hradu sa možno dozvedieť až z listiny datovanej do roku 1318. V 14. storočí pod hradom vznikla nová osada, tzv. Nové Levice. Staré Levice ako menšia osada existovali nezávisle od Nových Levíc do roku 1614. Rozrastajúce sa Nové Levice patrili k Levickému hradu a už v roku 1388 mali právo usporadúvať trhy a vyberať mýto. Časté a ničivé nájazdy Turkov však miestnym obyvateľom spôsobovali neustále utrpenie. Turci mnohých Levičanov odviedli do zajatia a mesto niekoľkokrát vypálili. Napriek tomu sa Levice v prvej polovici 17. storočia rozvíjali. Boli administratívnym a ekonomickým centrom rozsiahleho tekovského hradného panstva a trhovým miestom, v ktorom sa sústreďovala remeselná výroba. Od roku 1615 sa tu okrem dvoch týždenných trhov organizovali aj veľké výročné jarmoky. Rozvoj mesta sa na konci 19. storočia urýchlilo otvorenie železničnej trate do Ostrihomu.
Dnes sú Levice moderným mestom zameraným predovšetkým na potravinársky priemysel. Ich obyvatelia počas roka žijú čulým spoločensko- kultúrnym životom. Najviac navštevované sú júnové hradné dni a tradičný októbrový Levický jarmok. Sakrálne pamiatky rímskokatolíckej cirkvi reprezentuje klasicistický farský Kostol sv. Michala z roku 1780, barokový Kostol sv. Jozefa zo 17. storočia a bývalý františkánsky kláštor. Náboženskú pestrosť dokumentujú dokumentujú klasicistické kostoly evanjelickej a kalvínskej cirkvi z 18. a 19. storočia. Najstaršou sakrálnou architektonickou pamiatkou mesta je románsky kostolík z 12. storočia v mestskej časti Kalinčiakovo. Spomienkou na početnú židovskú komunitu je romanticko- klasicistická synagóga z roku 1777 v centre mesta a židovský cintorín nachádzajúci sa severne od centra. Zo svetských pamiatok zaujme radnica z roku 1906, ktorá stojí na Hlavnom námestí, niekoľko meštianskych domov, vyše storočná budova učiteľského ústavu vypínajúca sa nad mestom a neoklasicistický kaštieľ v Kalinčiakove.
Najvýznamnejšou dominantou mesta je Levický hrad z konca 13. storočia. Postavili ho na skalnom sopečnom výbežku nad močariskami Hrona ako pevnosť strážiacu cestu k stredoslovenským baníckym mestám. Najväčší strategický význam dosiahol počas tureckých vojen, keď Turci ovládli územie rozprestierajúce sa južne od Levíc. V tomto období hrad spevnili, rozšírili a obohnali mohutnými renesančnými baštami. V roku 1664 utrpeli turecké vojská pri jeho dobývaní ťažkú porážku, ktorá zastavila ich expanziu do stredoslovenskej oblasti. Táto bitka vošla do dejín ako „Veľká bitka pri Leviciach“, v ktorej padol aj legendárny uhorský hrdina Štefan Koháry. Ako obranný strategický bod hrad slúžil aj v období kuruckých vojen. Od roku 1709, keď sa jeho bašty značne poškodili, postupne strácal význam vojenskej pevnosti. Slávnu históriu Levického hradu dnes pripomínajú nielen jeho zakonzervované ruiny, ale aj o niečo mladšia pevnosť dolného hradu známa ako Dobóovský kaštieľ. Túto dvojpodlažnú renesančnú budovu pomenovali podľa jej majiteľa- tekovského župana Štefana Dobóa, ktorý sa preslávil vo vojnách proti Turkom. Kaštieľ vznikol v druhej polovici 16. storočia a dodnes je najrozsiahlejším objektom hradného areálu. Pod jeho priečelím (v bývalej nezvyčajne širokej vodnej priekope) vysadili hradný park. V súčasnosti v hradnom areáli sídli Tekovské múzeum, ktoré zhromažďuje archeologické, historické, národopisné, vlastivedné a prírodovedné zbierky zo širokého okolia. Obľúbeným miestom návštevníkov hradu je čajovňa umiestnená v jednej zo stredovekých bášt. Mierne tajuplné, avšak príjemné prostredie ponúka pestrý výber exotických čajov a nápojov.
Kontakt: www.levice.sk