Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Bojná - archeologická lokalita

Lokalita: Obec Bojná
Trasa: Nitra – Topoľčany - Bojná
Vzdialenosť od Nitry: 49 km
Iné atraktivity v okolí: Topoľčany, Tríbečské múzeum Topoľčany, Topoľčiansky hrad, Duchonka

V Bojnej existovala zhruba od roku 800 do roku 920 aglomerácia troch hradísk, ktoré zanikli násilnou cestou. Veľké množstvo pozoruhodných nálezov dokazuje, že Bojná bola sídlom miestneho kniežacieho rodu. Našli sa tu napríklad odlievané zvony, šperky, tisíce kovových nálezov ako sú kopije, šípy, jazdecké ostrohy či poľnohospodárske a remeselnícke nástroje.

Najväčšie hradisko má rozlohu až 12 hektárov. Najväčšiu časť opevnenia vytvorili stavitelia zrejme v roku 894, čo je rok smrti kráľa Svätopluka a doba, kedy vzrastalo nebezpečenstvo pre slovanské komunity. Objavenie náleziska vyvrátilo hypotézu, že Nitra bola jediným mocenským centrom 9. storočia na našom území.

Nálezisko Bojná je známe najmä vďaka nálezu pozlátených plakiet z 9. storočia, ktoré pravdepodobne zdobili prenosný oltár. Vedci sa domnievajú, že jeden z nápisov na nich by mohol znamenať „Verím v Boha“ a druhý zrejme spomína archanjela Michala.

V Bojnej sa dá veľa vecí vidieť aj dnes. Časť odkopaných valov, kusy vstupnej brány, zhromažďovacej budovy či základy domčekov, kde sa vyníma aj vtedajšia pec. Exponáty si možno prehliadnuť v Archeologickom múzeu obce Bojná.

Kontakt www.bojna.sk/archeologicke-muzeum-velkej-moravy