Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nitriansky čardáš

Snáď už ani najstarší nitrania (aby ste rozumeli, hovoríme o nitrančanoch) sa nemôžu rozpamätať na meno Dr. Jána P. Bol župným zverolekárom a navyše dobrým a obľúbeným odborníkom. Popri svojom zamestnaní mal aj svoje hobby – bol náruživým milovníkom hudby. Naviac aj sám dokázal hrať na viacerých hudobných nástrojoch a dobre ...
Bol síce zámožným človekom s dobrým zamestnaním a platom, ale to ho neuspokojovalo. Vášeň k hudbe ho načisto premohla a tak jedného dňa zaďakoval župe a dal sa na neisté hudobné podnikanie. Spolu s ďalším milovníkom hudby slúžnym G. zo Zlatých Moraviec založili na tie časy mohutný orchester, mal 46 členov. Hrávali overené klasické skladby Mozarta, Schuberta, Beethovena. Postupom času sa stali známym telesom a dostávali pozvánky nielen na Slovensku, ale aj do cudziny. Prvou takouto pozvánkou bola poľská Varšava, kde mali úvodný koncert poľského turné. Koncert mal úspech, poslucháči boli nadšení, varšavské noviny o súbore písali len superlatívy. Žiaľ, tento úvodný koncert bol pri tomto turné aj posledný. Vo Varšave vypukla epidémia a bola nariadená najprísnejšia karanténa. Nik nemohol von z mesta, ani dnu, všetky spoločenské a kultúrne podujatia boli zrušené. Mnohočlenný orchester však bolo treba platiť, bolo treba aj v karanténe z niečoho žiť a tak si náš šéf orchestra musel požičať. Požičal si vtedy značnú sumu 18.500 forintov. Neutešenú finančnú situáciu sa snažil vylepšiť ďalším turné v Rusku, úspech mali najmä v Petrohrade, dokonca to skúšali aj v spojených štátoch. Peniaze z turné však stačili akurát tak na prevádzku orchestra, na splácanie dlhu to už nestačilo.
Dr. Ján P. sa z turné vrátil finančne zruinovaný, prišiel o celý majetok a orchester aj tak musel rozpustiť. Nezdával sa však, keď to nevyšlo s interpretáciou cudzích skladieb, skúsil sám komponovať. Podarilo sa. Zložil tzv. Nitriansky čardáš, ktorý mal veľký úspech. Tlačou vyšiel u Müllera vo Viedni, u Karola Streibiga v Bratislave a u Treichlingera v Budapešti. Bol však jediný takto úspešný. No starý, bezmajetný Dr. Ján P. bol spokojný :
- Prišiel som o kariéru, prišiel som o majetok, prišiel som o orchester. Ale nebyť toho, nikdy by som snáď nezložil Nitriansky čardáš.
Stačilo by nám to ako útecha aj dnes?

Mgr. Anton Števko

 

nitriansky_čardáš

foto: archív Ponitrianskeho múzea v Nitre