Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Župné námestie

Župný dom bol postavený na rozhraní Dolného a Horného mesta v roku 1823 ako baroková palácová stavba na staršom základe. Do dnešnej secesnej podoby bol prestavaný v rokoch 1903-1908 podľa projektu V. Czíglera. Nitrianskym županom bol svojho času aj spisovateľ Janko Jesenský, ktorý tu pôsobil v rokoch 1921-1928.

Budova Župného domu vznikla bezprostredne na hradbách Horného mesta, ľudovo nazývaných Palánok. Ide o vysoký obranný val pochádzajúci zo 16.- 17. storočia, z obdobia protitureckých vojen. Zvyšky tohto dreveno-hlinito-kamenného opevnenia sú sčasti viditeľné aj dnes, a to napravo od Župného domu popri hradných schodoch, po ktorých je taktiež možné prejsť do Horného mesta.

Nitriansky hrad spolu s opevnením je najväčším stredovekým hradiskom na Slovensku a zároveň je od roku 1981 spolu s Horným mestom vyhlásenou Mestskou pamiatkovou rezerváciou.

V súčasnosti v priestoroch Župného domu spolu s Nitrianskou galériou sídli i predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nitrianska galéria bola založená 1. januára 1965. Galéria disponuje piatimi  výstavnými priestormi a okrem výstavnej činnosti ponúka aj bohatý program kultúrnych a výchovno-vzdelávacích podujatí.

Rekonštrukciou Župného námestia bolo vyznačené miesto, kadiaľ až do začiatku 20. storočia tieklo jedno rameno rieky Nitry nazývané Nitrička. Obtekalo hradný kopec a tvorilo tak prirodzený opevnený ostrov, ktorý bol prístupný iba cez most. Vzhľadom na to, že ide o najnižšie položenú a zároveň najteplejšiu časť mesta, prezývajú ju starí Nitrania dodnes Riviérou.