Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kaštieľ Beladice Pustý Chotár

Lokalita:  Beladice - Pustý Chotár

Trasa:  Nitra – Beladice

Vzdialenosť od Nitry:  16km

Iné atraktivity v okolí:  Arborétum Mlyňany, Topoľčianky, Gýmeš

Kontakt:  037/633 02 35, +421 915 768 891

www.tartuf.sk

tartuf@tartuf.sk

Kaštieľ dala vybudovať šľachtická rodina Jesenských okolo roku 1820. Potom sa stal sídlom šľachtickej rodiny Szirányii - Ötömös. Neskôr kaštieľ odkúpil barón Henrik Lindelóf, ktorý ho koncom storočia prestaval a zväčšil v duchu neoklasicizmu. V neoklasicistickej podobe sa kaštieľ zachoval dodnes, ale v zmenšenej pôdorysnej dispozícií. V roku 1937 počas stavebných úprav majiteľa, bohatého židovského obchodníka Dr. Krausa boli rozobraté bočné krídla. Novým majiteľom sa po krátkom čase stala rodina Ďurčanských, ktorá vlastnila kaštieľ do roku 1945. V rokoch 1948-1979 bola v budove Základná deväťročná škola.

Genius Loci je v kaštieli silne prítomný. Z vnútorného zariadenia zostal zachovaný fajansový krb v podobe pseudorenesančného príborníka z 90-tych rokov 19. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná hlavného vstupu, krásne kazetové stropy v salónikoch na poschodí alebo balkón na liatinovej konštrukcii od viedenského umeleckého zámočníka J. Wagnera.

Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou SR. V r. 1998 – 2003 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia a renovácia kaštieľa vrátane pôvodného parku, čím mu bola prinavrátená jeho pôvodná umelecko-historická hodnota. Následne bol celý areál kaštieľa uvedený do prevádzky ako Park Hotel Tartuf, ktorý má jedinečné prostredie, podmienky a príjemnú atmosféru pre prácu i oddych návštevníkov.

Dominantou areálu je rozľahlý park. V ňom je inštalovaná Prírodná galéria umeleckej keramiky slávnostne otvorená v lete 2007. Nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy, ktoré sa tu konali v r. 1999-2009. Počas 8 workshopov tu pôsobilo 52 umelcov zo 4 svetadielov. Je prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti.