Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kalvária

Na jednom zo siedmich nitrianskych vŕškov sa nachádza kalvária so zastaveniami krížovej cesty. V minulosti sa tento vápencový vrch volala Mariánsky, či Zelený kopec. Na úpätí stojí Kostol Nanebovzatia P. Márie a Misijný dom Matky Božej s Misijným múzeom. Z vrcholu kalvárie s rozhľadňou a ďalekohľadom je krásny výhľad na mesto. Južná stena kalvárskeho kopca je rodnou skalou nitrianskych lezcov a ukrýva znovuobjavenú vápencovú jaskyňu Demetera Horvátha.

Kostol Nanebovzatia P. Márie s kláštorom nazarénov
Kostol bol a dodnes je dôležitým pútnickým miestom. Má pozdĺžny pôdorys s priečnou loďou, štvorcovou vežou a s dvomi kaplnkami. Štvorkrídlový kláštor prilieha k južnej stene kostola. Oba pôvodne neskorenesančné objekty zo 17. storočia boli v neskoršom období prestavané. V 19. storočí bol kostol upravený v neorománskom štýle. V roku 1925 členovia Spoločnosti Božieho Slova - verbisti kostol znovu obnovili. Prízemnú budovu kláštora nadstavili a pristavali nové krídlo. V roku 1948 bola ku kostolu pripojená kaplnka sv. Terézie, oratórium, sakristia a poľný oltár, ktorý sa využíva najmä počas pútí.

Misijný dom Matky Božej
Architektúra Misijného domu využíva prvky románskej architektúry, ale aj iných historických slohov, ako renesancia, manierizmus a barok. Štvorpodlažný objekt s podkrovím má pôdorys v tvare písmena L. Postavený bol v roku 1928 staviteľom Jánom Tomaschekom z Nitry podľa projektu Milana Michala Harminca (1869-1964). Budova slúži ako sídlo Spoločnosti Božieho Slova (verbisti) a Misijné múzeum.

Misijné múzeum
Nachádzajú sa tu exponáty z celého sveta pochádzajúce z misijného pôsobenia verbistov - predmety slávnostného i praktického života domorodých národov, či expozícia exotických zvierat a vtáctva.